Zgaga i refluks (choroba refluksowa)

Treść artykułu:

 • Co to jest: zgaga i refluks
 • Objawy
 • Przyczyny i czynniki ryzyka: zgaga i refluks
 • Przebieg
 • Konsekwencje
 • Diagnoza
 • Leczenie
 • Życie i codzienność ze zgagą i refluksem żołądkowym (GERD)

  Co to jest: zgaga i refluks

  Po obfitym posiłku wiele osób doświadczyło zgagi, czyli nieprzyjemnego uczucia pieczenia za mostkiem. Czasem normalne jest także bekanie po posiłku. W krajach zachodnich nawet 20 na 100 osób doświadcza zgagi lub bekania co jakiś czas. Oba te zjawiska mogą być nieprzyjemne, ale zazwyczaj nie mają dalszych konsekwencji. Jeśli jednak zgaga i bekanie występują bardzo często lub są bardzo silne, możesz mieć chorobę refluksową. Nazywana jest ona również "chorobą refluksową przełyku", w skrócie GERD. Termin "żołądkowo-przełykowy" oznacza, że dotyczy on żołądka i przełyku.

  Normalnie połączenie przełyku z żołądkiem jest zamknięte. Otwiera się tylko wtedy, gdy dociera do niego pokarm zmieszany ze śliną. Gdy żołądek wchłonie pokarm, zamyka się ponownie, aby zawartość żołądka nie spływała z powrotem.

  Gdy żołądek jest rozciągnięty, na przykład po dużym posiłku, zamknięcie u wejścia do żołądka może się chwilowo poluzować. Wtedy czasami przepuszcza ono do góry powietrze lub część treści żołądkowej. Czasami zamknięcie otwiera się bez wyraźnego powodu. Unoszący się sok żołądkowy podrażnia błonę śluzową przełyku, co daje się odczuć jako zgaga. Jeśli sok żołądkowy działa na błonę śluzową przełyku przez dłuższy czas, może ona ulec zapaleniu i stać się bolesna.

  Objawy

  U niektórych osób częste lub stosunkowo duże ilości treści żołądkowej spływają z powrotem do przełyku. O chorobie refluksowej mówimy wtedy, gdy ten przepływ zwrotny powoduje częstą lub silną zgagę lub odbijanie się, co wpływa na jakość życia, lub gdy przełyk ulega zapaleniu.

  Zgaga objawia się jako uczucie pieczenia, które rozchodzi się od nadbrzusza lub od okolicy za mostkiem w górę do gardła. Oprócz odbijania się i zgagi, chorobie refluksowej mogą towarzyszyć również trudności w przełykaniu. Inne możliwe objawy to uczucie pieczenia w gardle, zły smak w ustach i szumy w żołądku. Często występuje również silne uczucie pełności, czasem także mdłości i nudności.

  Choroba refluksowa (refluks) może również prowadzić do takich objawów jak drażniący kaszel, ataki astmy, zatkany głos i chrypka czy ból zębów. Pojawiają się one, gdy refluksujący sok żołądkowy dostaje się do tchawicy i podrażnia drogi oddechowe lub unosi się do ust i atakuje zęby.

  Przyczyny i czynniki ryzyka: zgaga i refluks

  Tuż przed otwarciem żołądka, przełyk zwęża się. To zwężenie jest normalnie zamykane przez mięśnie przełyku i przepony. W chorobie refluksowej to "zamknięcie" nie działa prawidłowo. Często nie jest jasne, dlaczego tak się dzieje.

  U niektórych osób przyczyną jest przepuklina rozworu przełykowego. Przepona to blaszka mięśniowa, która oddziela klatkę piersiową od brzucha. Przełyk przechodzi od góry przez wąską szczelinę w przeponie i otwiera się do żołądka bezpośrednio za nią. W przypadku przepukliny rozworu przełykowego żołądek wsuwa się nieco w górę do jamy klatki piersiowej przez powstałą szczelinę. W wyniku tego przepona nie może już podtrzymywać zamknięcia w miejscu połączenia przełyku z żołądkiem.

  Dyskusyjne jest, czy otyłość, palenie tytoniu i alkohol również mogą osłabiać zamknięcie lub przyczyniać się do refluksu i zgagi. Wiele osób cierpiących na tę chorobę doświadcza, że stres wyzwala lub nasila objawy - lub spożywanie pewnych pokarmów. Dyskomfort może się również nasilać po wysiłku fizycznym, a także przy niektórych pozycjach, takich jak pochylanie się do przodu lub leżenie.

  Objawy refluksu (GERD) i zgaga mogą być również spowodowane zaburzeniami przełyku - na przykład, jeśli przełyk nie transportuje rosnącego soku żołądkowego z powrotem do żołądka wystarczająco szybko lub reaguje bardzo wrażliwie. Leki, takie jak niektóre leki na nadciśnienie czy "pigułka", również mogą nasilać objawy.

  Przebieg

  Choroba refluksowa jest zazwyczaj stała i zwykle występuje w epizodach. Oznacza to, że okresy bez objawów przeplatają się z okresami z silniejszą zgagą i innymi objawami.

  Nie zawsze dochodzi do zapalenia przełyku: u nawet 2 na 3 osób z objawami refluksu, błona śluzowa przełyku nie jest naruszona.

  Konsekwencje

  Wiele osób cierpiących na refluks (GERD) i zgagę martwi się o możliwe powikłania. Zazwyczaj jednak choroba nie postępuje. Może czasami spowodować zmianę błony śluzowej na dnie przełyku. Zmiana ta nazywana jest "przełykiem Barretta". Szacuje się, że u 5 na 100 osób z refluksem rozwija się ona z biegiem lat.

  Jeśli masz przełyk Barretta, Twoje ryzyko wystąpienia raka przełyku jest nieznacznie zwiększone. Szacuje się, że jedna na 1000 osób z refluksem rozwinie raka przełyku w ciągu najbliższych dziesięciu lat:

  • co najwyżej jedna osoba bez przełyku Barretta, ale.
  • dziesięć osób z przełykiem Barretta.

  Zwężenie przełyku to kolejne możliwe powikłanie. Występuje ono, gdy poważniejsze zapalenie przełyku pozostawiło bliznę. Tkanka bliznowata może zwężać otwór przełyku i czasami znacznie utrudniać połykanie.

  Diagnoza

  Chorobę można rozpoznać po typowych objawach. Dlatego ważne jest, aby szczegółowo opisać lekarzowi objawy i powiedzieć, kiedy i jak często występują. Jeśli podejrzewa się chorobę refluksową, można przeprowadzić próbne leczenie. Przez dwa tygodnie będziesz przyjmować lek hamujący wydzielanie kwasu żołądkowego (inhibitor pompy protonowej). Jeśli lek może złagodzić objawy, jest bardzo prawdopodobne, że rzeczywiście jest to choroba refluksowa.

  Leczenie

  Dla osób z ciężką zgagą lub chorobą refluksową, czasami pomaga zmiana niektórych nawyków, takich jak unikanie pewnych pokarmów lub picie mniejszej ilości alkoholu. Nie zawsze jest to łatwe, ale może być opłacalne. Ponadto istnieją leki, które mogą złagodzić objawy. Jeśli to nie wystarczy, operacja może być opcją.

  Życie i codzienność ze zgagą i refluksem żołądkowym (GERD)

  Refluks i zgaga mogą być dużym obciążeniem. Dyskomfort może zakłócać sen i utrudniać delektowanie się jedzeniem i piciem. Choroba refluksowa może wpływać na ogólne samopoczucie i codzienne życie. Niektóre osoby wycofują się z życia towarzyskiego i często zgłaszają się na zwolnienia lekarskie.

  Leczenie nie zawsze jest przyjemne i może wymagać cierpliwości. Jednak wiele osób stwierdza, że czuje się po nim lepiej i uważa, że ich stan jest mniej stresujący.Życie i codzienność ze zgagą i refluksem żołądkowym (GERD).

  Refluks i zgaga mogą być dużym obciążeniem. Dyskomfort może zakłócać sen i utrudniać delektowanie się jedzeniem i piciem. Choroba refluksowa może wpływać na ogólne samopoczucie i codzienne życie. Niektóre osoby wycofują się z życia towarzyskiego i często zgłaszają się na zwolnienia lekarskie.

  Leczenie nie zawsze jest przyjemne i może wymagać cierpliwości. Jednak wiele osób stwierdza, że czuje się po nim lepiej i uważa, że ich stan jest mniej stresujący.

  Zgaga i refluks (choroba refluksowa)
  Źródło tekstu: tutaj

  Suplementy diety z mastyksu

  1 z 4