Jakie domowe sposoby pomagają na zgagę?

Jeden za dużo kieliszków wina, stresujący dzień lub zbyt obfity posiłek: Istnieje wiele możliwych przyczyn zgagi. Dla osób dotkniętych tą przypadłością ważne jest, aby wiedzieć, jak możliwie szybko i niezawodnie złagodzić bolesne uczucie pieczenia. Oprócz leków można zastosować również proste domowe środki zaradcze. Podsumowaliśmy dla Ciebie, które środki zaradcze mogą pomóc przeciwko ostrej zgadze i inne wskazówki.

Przegląd: Jakie domowe sposoby pomagają na zgagę?

  • Domowe sposoby na picie
  • Domowe sposoby na jedzenie
  • Porady na noc
  • Środki zapobiegawcze
  • Niemowlęta i dzieci

FAQ o domowych sposobach na zgagę

Jakie domowe środki zaradcze pomagają na zgagę?

Istnieje szeroki zakres domowych środków na zgagę - musisz więc wypróbować to, co pomaga Ci najlepiej. Herbaty, które łagodzą żołądek, takie jak herbata z kopru włoskiego, kminku lub rumianku, okazały się skuteczne. Pomocne może być również żucie gumy. Pobudzony przepływ śliny neutralizuje niewielkie ilości kwasu żołądkowego w przełyku.

Czy mleko jest dobre na zgagę?

Zgodnie z opinią naukową mleko nie pomaga na zgagę.4 Jest jednak wielu cierpiących, którzy polegają na pozytywnym działaniu tego domowego środka. Przypuszcza się, że jest to spowodowane efektem placebo.

Jaka herbata łagodzi żołądek na zgagę?

Na łagodną zgagę mogą pomóc herbaty ziołowe np. z rumiankiem, kminkiem, krwawnikiem czy koprem włoskim. Rozcieńczają one kwas żołądkowy i łagodzą podrażnioną błonę śluzową w żołądku. Herbaty można stosować także w czasie ciąży i karmienia piersią.

Co należy zrobić, jeśli dziecko ma zgagę?

Jeśli niemowlęta cierpią na zgagę, rodzice mogą spróbować prostych środków, takich jak mniejsze posiłki lub pozycja pionowa po karmieniu. W przypadku starszych dzieci należy uważać, aby unikać tłustych, smażonych lub pikantnych potraw. Zbyt duża ilość jedzenia może również rozregulować żołądek. Ponadto, szklanka wody lub herbaty po posiłku pomaga rozcieńczyć kwas żołądkowy.

Domowe sposoby na zgagę do picia: od mleka po sok z ziemniaków

Od wypróbowanej klasyki po nietypowo wyglądające domowe remedia - każdy cierpiący na zgagę ma w czym wybierać. Cierpiący mogą uciekać się do następujących domowych środków na zgagę, między innymi:

  • Soda oczyszczona
  • Woda i herbaty ziołowe
  • Mleko
  • Ziemia lecznicza
  • Sok z kiszonej kapusty i ziemniaków

Soda oczyszczona: Czy klasyczny domowy środek pomaga w walce ze zgagą

Kiedy myślisz o domowych środkach na zgagę, pierwszą rzeczą, która prawdopodobnie przychodzi do głowy, jest stary dobry wodorowęglan sodu, a dokładniej: wodorowęglan sodu. Nawet jego niewielka ilość ma neutralizować kwas żołądkowy i przeciwdziałać w ten sposób zgadze.

Zastosowanie jest bardzo proste: Rozpuść jedną łyżeczkę sody oczyszczonej w dużej szklance niegazowanej wody. Następnie należy pić płyn powoli i małymi łykami.

  1. Soda oczyszczona nie powinna być jednak zbyt często stosowana jako domowy środek na zgagę. Dzieje się tak między innymi z tych powodów: Nadmiar wodorowęglanu sodu jest wykorzystywany przez organizm i nie jest po prostu ponownie wydalany. Istnieje zatem ryzyko przedawkowania, które może zaburzyć wartość pH organizmu. Często skutkuje to bólem brzucha lub biegunką. 
  2. Jeśli soda rozpuści się w wodzie, powstaje również dwutlenek węgla. Jest to gaz, który może powodować wzmożone odbijanie się w żołądku - podobne do wypicia szklanki gazowanej wody mineralnej. Odbijanie może zwiększyć nacisk na zwieracz między przełykiem a żołądkiem. Jeśli nacisk jest zbyt duży, zwieracz może ustąpić, umożliwiając łatwiejsze unoszenie się kwasu żołądkowego. 
  3. W czasie ciąży i karmienia piersią kobiety powinny skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem wodorowęglanu sody. Powód: przy częstym przyjmowaniu ten środek domowy może wpływać na równowagę mineralną i kwasowo-zasadową matki i dziecka. W rezultacie może dojść do zwiększonego tworzenia się gazu dwutlenku węgla, co prowadzi do kwaśnych regurgitacji i wzdęć.

Dobrze wiedzieć: Wodorowęglan sodu w lekach

Niektóre leki na zgagę zawierają wodorowęglan sodu, ale są uważane za dobrze tolerowane, jeśli są odpowiednio dawkowane i stosowane. Niemniej jednak, działania niepożądane, takie jak odbijanie się, wzdęcia lub bóle brzucha mogą czasami wystąpić podczas przyjmowania tego składnika aktywnego. W rzadkich przypadkach możliwe są nudności, wymioty i biegunka.

Rozcieńczaj kwas żołądkowy wodą i herbatkami ziołowymi

Sprawdzonym domowym sposobem na zgagę jest picie herbatek ziołowych. Zgaga pojawia się, gdy kwaśna treść żołądkowa dostaje się do przełyku i atakuje wrażliwą błonę śluzową.

Dlatego w niektórych przypadkach wypicie czegoś przyniesie ulgę i tym samym cofnie kwas do żołądka. Rozcieńcza też nadmiar kwasu żołądkowego.

Za odpowiednią uważa się szklankę letniej, niegazowanej wody lub herbatę o niskiej kwasowości, np. rumiankową lub z kopru włoskiego. Czarna herbata jest odpowiednia tylko w ograniczonym zakresie, ponieważ zawarta w niej kofeina może osłabić mięśnie między żołądkiem a przełykiem. 

Która herbata pomaga na zapalenie przełyku?

Stan zapalny błony śluzowej przełyku (zapalenie przełyku) jest często wywoływany przez utrzymujący się refluks. Leczenie jest zwykle zachowawcze - jednym z możliwych sposobów jest picie niektórych herbat, na przykład z korzeniem tataraku, krwawnikiem i rumiankiem. Mogą one wspomagać gojenie się zapalenia przełyku. Mówi się, że pomagają również proszki alkaliczne lub glinka lecznicza.

Picie mleka przeciw zgadze - (nie) odpowiedni domowy środek?

Obok wodorowęglanu sody, mleko jest często wymieniane jako domowy środek na zgagę. Jednak jego działanie również jest kontrowersyjne. Nauka obecnie skłania się do stwierdzenia, że szklanka zimnego mleka nie pomaga na zgagę.

Ale dlaczego tak wiele osób przysięga na ten domowy środek? Możliwe, że mamy do czynienia z efektem placebo: Efekt chłodzenia w przełyku i przekonanie, że mleko się sprawdziło, może zapewnić relaks i uspokoić żołądek.

Pomoc z epoki lodowcowej: glinka lecznicza na zgagę

Glinka lecznicza to drobny proszek skalny wydobywany z polodowcowych złóż lessowych i wykorzystywany do różnych zastosowań - w tym do łagodnej zgagi i bólów żołądka związanych z kwasami. Jak gąbka, glinka lecznicza wchłania nadmiar kwasu żołądkowego.

Glinkę leczniczą można dostać w aptece. Rozpuszcza się ją w szklance wody lub herbaty zgodnie z instrukcją na opakowaniu i pije łykami. Nie są znane żadne skutki uboczne przy stosowaniu glinki leczniczej.

Domowy środek nie powinien być jednak przyjmowany od razu z innymi lekami, ponieważ zawarte w nim substancje czynne ulegają częściowej neutralizacji. Zalecany jest odstęp jednej godziny.

Glinka lecznicza - również dla kobiet w ciąży?

Jak dotąd nie ma żadnych ograniczeń dotyczących stosowania w czasie ciąży i karmienia piersią. Jednak przyszłe i karmiące matki powinny raczej unikać glinki leczniczej z dużą zawartością aluminium. W zwiększonym stężeniu aluminium może przechodzić na (nienarodzone) dziecko i możliwe są zaburzenia rozwojowe mózgu lub uszkodzenia nerek, wątroby lub kości.

Kiszona kapusta i sok z ziemniaków pomagają na lekką zgagę

Te domowe sposoby mogą wydawać się nieco niezwykłe: mówi się, że kiszona kapusta i sok z ziemniaków pomagają również w walce z nieprzyjemnym uczuciem pieczenia za mostkiem. Ten pierwszy reguluje wartość pH w żołądku i w ten sposób łagodzi łagodny dyskomfort. Pomóc może również jedzenie kiszonej kapusty. Zbyt duża jej ilość może jednak prowadzić do wzdęć.

Z kolei sok z ziemniaków działa jak bufor alkaliczny - zapobiega nadmiernemu zakwaszeniu organizmu. Sok z surowych ziemniaków neutralizuje również nadmiar kwasów. Nie ma znanych skutków ubocznych przy przyjmowaniu soku z ziemniaków, dlatego ten domowy środek jest odpowiedni również dla kobiet w ciąży.

Guma do żucia, płatki owsiane i co: domowe środki do jedzenia

Środki na zgagę i refluks są dostępne nie tylko do picia, ale także do jedzenia. Wymienione poniżej wskazówki są ogólnie bezpieczne do stosowania w czasie ciąży i karmienia piersią.

  • Guma do żucia
  • Migdały i orzechy
  • Płatki owsiane
  • Siemię lniane
  • Gorczyca

Guma do żucia jako sposób leczenia zgagi

Dość nietypowym domowym środkiem na zgagę jest guma do żucia, ponieważ stymuluje ona produkcję śliny. Ślina jest lekko zasadowa i może neutralizować niewielkie ilości kwasu żołądkowego w przełyku. Ponadto, ślina rozcieńcza istniejący kwas i zabiera go z powrotem w kierunku żołądka podczas połykania. 

Dobrze wiedzieć:

Jeśli nie lubisz gumy do żucia, możesz sięgnąć po cukierki lub pastylki. One również pobudzają produkcję śliny. Jednak po cukierki i co. należy sięgać z umiarem, ponieważ często zawierają one dużo cukru - co z kolei może sprzyjać próchnicy zębów.

Neutralizuj kwas żołądkowy za pomocą migdałów i orzechów

Aby złagodzić łagodną zgagę, żuj około 4 do 6 migdałów, kilka orzechów laskowych, nerkowców lub nasion słonecznika bardzo małych.7 W ten sposób powstaje płynna pasta, która może wiązać nadmiar kwasu żołądkowego. Z drugiej strony, bądź ostrożny z orzeszkami ziemnymi, ponieważ mogą one nawet stymulować powstawanie kwasu.

Łagodzenie zgagi za pomocą płatków owsianych

Żucie płatków owsianych tworzy kaszkę, która jest w stanie związać nadmiar kwasu żołądkowego. Alternatywnie, możesz ugotować płatki owsiane lub kaszę i zjeść je.

Do podstawowego przepisu (1 porcja) potrzebujesz:

  1. Około 40 do 50 gramów płatków owsianych
  2. 200 mililitrów płynu, najlepiej wody 

Wymieszaj je razem w rondelku i gotuj przez około 3 minuty. Następnie możesz uszlachetnić danie cynamonem, miodem lub migdałami. 

Siemię lniane (len) - skuteczne domowe lekarstwo i superfood

Jeśli regularnie spożywasz siemię lniane, zrobisz nie tylko coś dobrego dla swojego żołądka, ale także dla jelit.

Ten pokarm zawiera dużą ilość śluzu, który działa jak warstwa ochronna na błony śluzowe przełyku, żołądka i jelit, chroniąc je przed agresywnym kwasem żołądkowym. Nawiasem mówiąc, psyllium również ma podobne działanie.

Wskazówka dla kobiet w ciąży

Ponieważ siemię lniane ma działanie wspomagające poród, jest często zalecane od 34. tygodnia ciąży. Przyjmowane regularnie podobno wspomaga poród i skraca jego przebieg. Jeśli domowy środek jest stosowany wcześniej, warto skonsultować się z ginekologiem.

Nasiona lnu najlepiej przyjmować zmielone - wtedy wyobraźnia nie ma granic: czy to jako dodatek do musli lub jogurtu, w smoothie, czy na pieczywie śniadaniowym. Ważne jest jednak, aby pić dużo płynów, ponieważ zarówno siemię lniane, jak i psyllium wiążą płyny.

Gorący pomocnik na zgagę: musztarda

Musztarda na zgagę? Tak i nie. Z jednej strony zawarte w musztardzie olejki eteryczne mają wiązać kwas żołądkowy i działać przeciwzapalnie na błonę śluzową żołądka. Z drugiej strony są też osoby cierpiące, u których zgaga nasiliła się wraz ze spożyciem musztardy. Powodem tego jest pikantność, która może stymulować powstawanie kwasu żołądkowego.

Obowiązuje tu to samo, co w przypadku wszystkich domowych środków zaradczych: wypróbuj je! Jeśli chcesz to zrobić, weź łyżeczkę niezbyt ostrej musztardy po posiłku.

Złagodzenie zgagi w nocy za pomocą domowych sposobów

Zgaga jest często szczególnie dokuczliwa w nocy, ponieważ nie pozwala cierpiącym na nią osobom zasnąć. Ponadto wielu uważa, że uczucie pieczenia jest bardziej bolesne w nocy niż w ciągu dnia - być może dlatego, że brakuje rozproszenia uwagi, które zwykle jest obecne w ciągu dnia. Jednak sprawdzone domowe sposoby, takie jak żucie gumy, nie są w tej sytuacji zbyt praktyczne, ponieważ również uniemożliwiają spokojny sen.

Kilka dodatkowych poduszek

Dobrą radą przeciwko zgadze w nocy jest zatem: leżenie w taki sposób, aby żołądek znajdował się dalej niż przełyk. Dzięki temu kwaśna treść żołądka trudniej przedostaje się do przełyku. Często wystarczy kilka dodatkowych poduszek lub, jeśli to możliwe, podniesienie stelaża z listew, aby górna część ciała była uniesiona.

Spanie na lewym boku

Należy również spać na lewym boku. W ten sposób żołądek, który znajduje się po lewej stronie ciała, jest niżej niż przełyk. Kwas żołądkowy ma wtedy utrudnione podnoszenie się.

Zgaga? Zapobieganie jest najlepszym domowym lekarstwem

Jak w przypadku tak wielu rzeczy, to samo dotyczy zgagi: Zapobieganie jest lepsze niż leczenie. Kilka wskazówek może zmniejszyć ryzyko wystąpienia bolesnego uczucia pieczenia w przełyku.

Obejmują one:

  1. Jedzenie kilku małych posiłków: Lepiej jest jeść kilka razy w ciągu dnia zamiast dużych ilości na raz. W ten sposób mniej obciąża się żołądek.
  2. Nie noś obcisłych ubrań: wywierają one nacisk na żołądek i czasami powodują wzrost kwasu żołądkowego.
  3. Unikaj stymulantów (wyzwalaczy): Kawa, alkohol i papierosy mogą wywoływać zgagę lub pogarszać objawy, dlatego w miarę możliwości należy ich całkowicie unikać.
  4. W wielu przypadkach zmiana diety może również zmniejszyć częstotliwość występowania zgagi. Zwłaszcza słodkie lub tłuste pokarmy są uważane za typowe czynniki wyzwalające. W związku z tym istnieją pewne produkty spożywcze, takie jak produkty pełnoziarniste, ziemniaki lub owoce o niskiej kwasowości, które są szczególnie łagodne dla żołądka.

Łagodzenie zgagi u niemowląt i dzieci

Nawet najmłodsze dzieci mogą cierpieć na zgagę - i potrzebują pomocy. Sprawdzone środki to na przykład:

  • Układanie niemowląt w pozycji pionowej po posiłku
  • Unikanie ciasnych ubrań lub ciasnych pieluszek
  • Zmniejszenie stresu w życiu codziennym
  • Upewnij się, że mają wystarczająco dużo ruchu
  • Unikanie tłustych, smażonych i pikantnych potraw
Jakie domowe sposoby pomagają na zgagę?
Źródło tekstu i opracowań: tutaj

Mastyks na normalne trawienie

1 z 4