Zgaga: Mleko, soda oczyszczona i inne mity na temat leczenia

Istnieje wiele wskazówek dotyczących leczenia zgagi - niektóre bardziej, inne mniej pomocne. Sprawdzone domowe środki zaradcze, które były stosowane w czasach babci, do dziś mają przynosić ulgę. Obejmują one picie zimnego mleka, gdy pali, lub przyjmowanie napoju trawiennego po posiłku. Ale czy wypróbowane i przetestowane oznacza również niezawodną pomoc na zgagę? Wyjaśniamy najczęstsze mity dotyczące leczenia.

Przegląd: Zgaga: Mleko, soda oczyszczona i inne mity na temat leczenia

  • Czy mleko pomaga?
  • Soda oczyszczona przeciw zgadze
  • Alkohol wspomagający trawienie
  • Inne mity

Mleko pomaga na zgagę - a może nie?

Mleko przeciw zgadze? Niektórzy twierdzą, że tak. Nie, mówią inni. Z naukowego punktu widzenia musimy zgodzić się z drugą grupą. Koreańska grupa badawcza odkryła, że mleko wywołuje zgagę częściej niż woda, podczas gdy mleko o niższej zawartości tłuszczu wywołuje ją rzadziej.

Jogurt również nie ma pozytywnego wpływu: stwierdzono, że poziom kwasowości po spożyciu tego produktu mlecznego był bardzo wysoki - podobny do poziomu kwaśnych soków z owoców cytrusowych.

  • Niektórzy eksperci uważają nawet, że mleko może nasilać zgagę, ponieważ ma lekko kwaśne pH (4,5).

Innym czynnikiem związanym z mlekiem jest to, że niektórzy ludzie nie tolerują zawartej w nim laktozy. Według szacunków, laktozę toleruje około 15 procent populacji w Niemczech. Picie mleka może zatem dodatkowo obciążać trawienie.

Podsumowując, może się okazać, że mleko pomaga niektórym osobom w walce ze zgagą. Wynika to prawdopodobnie z faktu, że czynniki wywołujące zgagę są tak różne, jak sami pacjenci - i tak jak niektórzy ludzie tolerują kawę, a inni nie, może to być również możliwe w przypadku mleka. Jednak z naukowego punktu widzenia nie zaleca się picia mleka na zgagę

Z worka babcinych sztuczek: Soda oczyszczona na zgagę

Nawet babcia wiedziała, że jeśli cierpisz na zgagę, powinieneś użyć wypróbowanego i przetestowanego domowego środka wodorowęglanu sodu. Sodę oczyszczoną można znaleźć w prawie każdej kuchni - i jest to prawdziwy wszechstronny talent. Nadaje się na przykład jako detergent, uniwersalny środek czyszczący, do pieczenia - a na zgagę?

Wystarczy rozpuścić łyżeczkę proszku w dużej szklance wody, zamieszać, wypić - i dyskomfort znika na jakiś czas.

Dziś jednak ludzie podchodzą do sody oczyszczonej bardziej krytycznie: ponieważ nawet jeśli prawdą jest, że soda oczyszczona neutralizuje kwas żołądkowy - mogą wystąpić nieprzyjemne skutki uboczne.

Chociaż wodorowęglan sodu łagodzi objawy na krótki czas, przyczyna jest pomijana.

Gdy wodorowęglan sodu rozpuszcza się w wodzie, powstaje dwutlenek węgla, czyli kwas węglowy. Te pęcherzyki gazu mogą powodować otwarcie mięśnia zwieracza dolnego przełyku (UES), aby umożliwić ucieczkę gazu. Odbijanie może początkowo wydawać się ulgą, ale może również powodować przedostawanie się kwaśnej treści żołądkowej do przełyku.

Zbyt duża ilość wodorowęglanu sodu może prowadzić do stymulacji powstawania kwasu żołądkowego.

Warto wiedzieć:

Każdy, kto stosuje dietę niskosodową, powinien zasadniczo unikać stosowania wodorowęglanu sodu na zgagę.
Wynika to z faktu, że wodorowęglan sodu, jak sama nazwa wskazuje, zawiera dużą ilość sodu.

Trawienny? Trawienny trunek po posiłku

Po obfitym posiłku sznaps wspomaga trawienie, tak mówi przysłowie. Jednak każdy, kto sięga po alkohol w trakcie lub po posiłku, raczej opóźnia trawienie niż je wspomaga.

To prawda, że nieprzyjemne uczucie pełności zmniejsza się dzięki alkoholowi, zwłaszcza po obfitym posiłku, ponieważ rozluźnia on mięśnie żołądka - ale jednocześnie trawienie pokarmu jest spowolnione.

Oznacza to, że choć alkohol przynosi krótkotrwałą ulgę, w dłuższej perspektywie może prowadzić do niestrawności.

Jeśli cierpisz na zgagę, powinieneś trzymać się z dala od alkoholu. Są ku temu dwa powody:

  1. Alkohol rozluźnia mięśnie. Jest to niekorzystne dla osób cierpiących na zgagę, ponieważ przełyk, który ma zapobiegać cofaniu się kwasu, jest mięśniem. Jeśli jest luźny, kwas żołądkowy może łatwiej przepływać z powrotem do przełyku.
  2. Alkohol jest kwaśnym płynem. Prowadzi do nadmiernej produkcji kwasu w żołądku.

W konsekwencji oznacza to, że alkohol nie ma właściwości trawiennych, ani nie może zapobiegać lub łagodzić zgagi. Wręcz przeciwnie: alkohol może nawet powodować zgagę.

Inne mity - czyli: Gdy młyn plotek wrze

Osoby cierpiące na zgagę próbują wielu rzeczy, aby pozbyć się jej objawów. Niektórzy przysięgają, że myją zęby po jedzeniu. Nie ma na to żadnych naukowych dowodów.

Prawdą jest tylko jedno: osoby cierpiące na zgagę powinny zwracać większą uwagę na higienę jamy ustnej, ponieważ kwas, który wraca do ust, może atakować zęby i dziąsła.

Kolejny mit głosi, że zapalenie papierosa po posiłku zapobiega zgadze. Jednak jest dokładnie odwrotnie: eksperci zgadzają się obecnie, że istnieje nawet związek między zgagą a paleniem papierosów.

Mówi się nawet, że częstotliwość refluksu (cofania się treści żołądkowej) wzrasta wraz z paleniem papierosów w ciągu dnia. Powód: podobnie jak w przypadku alkoholu, mięsień zwieracza żołądka jest rozluźniony. Ułatwia to przepływ kwaśnego soku żołądkowego z powrotem do przełyku.

Tak więc papieros po papierosie jest tabu - a co z trawienną drzemką? Od tego też lepiej się powstrzymać. Lepiej iść na spacer wokół bloku. Ponieważ: ćwiczenia utrzymują układ trawienny na chodzie, żołądek opróżnia się szybciej i zmniejsza się ryzyko zgagi.

Podsumowanie:

Soda oczyszczona, mleko, a nawet stary dobry likier trawienny okazały się mało pomocne w leczeniu zgagi. Osoby cierpiące na zgagę nie muszą jednak rozpaczać: z pewnością istnieją sposoby na złagodzenie objawów. Możesz wypróbować alternatywne podejścia, a także różne leki. Można też podjąć działania zapobiegawcze - i przede wszystkim uniknąć zgagi dzięki odpowiedniej diecie.

Źródło tekstu: Sodbrennen

Pasty do zębów z mastyksu wraz z doskonałą higieną jamy ustnej mogą pomóc w leczeniu chorób dziąseł. Skonsultuj tę alternatywę ze swoim dentystą. Nie znasz mastyksu i nie wiesz nic o jego działaniu? Przeczytaj o tym tutaj: 10 Powodów Dlaczego (i Jak) Używać Gumy Mastyksowej Chios.

Zgaga: Mleko, soda oczyszczona i inne mity na temat leczenia

Mastyks na normalne trawienie

1 z 4