10 powodów, dla których (i jak) używać gumy mastyksowej Chios

Dlaczego Chios Mastic Gum cieszy się coraz większą popularnością? 10 powodów, dla których (i jak) warto stosować Mastyks (Chios Mastic Gum). 

Mastyks to żywica drzewa, które rośnie w basenie Morza Śródziemnego. Przedstawmy ten sok, który od wieków znany jest ze swojego wpływu na układ pokarmowy (nie tylko żołądek i przełyk). Czytaj dalej, aby poznać 10 powodów, dla których guma mastyksowa z Chios zyskuje na popularności.

W tym artykule: 10 powodów, dla których (i jak) używać gumy mastyksowej Chios

 1. Guma mastyksowa jest substancją naturalną
 2. Lokalny fenomen z Chios
 3. Nie zawiera glutenu i innych alergenów
 4. Efekty są potwierdzone przez wieki
 5. Współczesne badania
 6. Guma mastyksowa jako 100% naturalna guma do żucia
 7. Guma mastyksowa jako suplement diety
 8. Zalecenia dotyczące stosowania gumy mastyksowej Chios
 9. Olej z gumy mastyksowej w kosmetyce
 10. Mastyks jest superżywnością
 11. Podsumowanie

10 powodów, dla których guma mastyksowa z Chios staje się coraz bardziej popularna

Mastyks jest substancją naturalną

Mastyks to żywica drzewa Pistacia lentiscus, które rośnie na wyspie Chios. Żywica jest pozyskiwana z nacięć, które są okresowo wykonywane na pniu drzewa. Po tym jak mastyks kapie i spada pod drzewem na przygotowany grunt, krople żywicy są zbierane i ręcznie oczyszczane i usuwane z brudu. Tak przygotowany mastyks jest już gotowym produktem dla konsumenta. Mastyks to:

 • organiczny - w 100% naturalna substancja
 • nie poddane obróbce chemicznej lub przemysłowej w jakikolwiek sposób
10 powodów, dla których (i jak) używać gumy mastyksowej Chios

Lokalny fenomen na wyspie Chios

Tak, nigdzie indziej nie znajdziesz gumy mastyksowej, która jest znana ze swojego dobroczynnego wpływu na trawienie. Być może w innych miejscach Morza Śródziemnego rosną drzewa mastyksowe, ale tylko na wyspie Chios mastyks jest cudowną kroplą. Wynika to z połączenia 3 czynników:
 • gleby
 • klimat
 • różnorodność greckich drzew mastyksowychPistacia lentiscus chia mastyks

Istnieją różne odmiany drzewa Pistacia lestiscus var. Chia.

Wolny od glutenu i innych alergenów

Dla coraz większej liczby szczęśliwych użytkowników mastyksu ważna jest również informacja, że żywica nie zawiera glutenu ani innych alergenów, które wymieniamy tutaj. Jeśli masz alergię na drzewa mastyksowe i inne gatunki Pistacia: możesz być uczulony na te rośliny może być również uczulony na drzewo mastyksowe.

Efekty są potwierdzone przez wieki

Hipokrates, ojciec medycyny, przepisywał gumę mastyksową na ukojenie rozstroju żołądka, a rzymski lekarz Galen uważał ją za odpowiednią na zapalenie oskrzeli i poprawę krwi. Dalej na wschód, w Indiach i Persji, guma mastyksowa była używana do wypełniania ubytków w zębach.

Współczesne badania

Czy mastika pomaga? Współczesne badania skupiają się przede wszystkim na potwierdzeniu historycznych doświadczeń z mastyksem w zakresie niestrawności, rozstroju żołądka, bólu brzucha, zgagi i refluksu (GERD). Największe badania analizujące działanie gumy mastyksowej dotyczyły:

 1. wrzody żołądka
 2. refluks i zgaga
 3. zakażenie H. pylori
 4. cholesterol

Guma mastyksowa jako 100% ekologiczna guma do żucia

Najwcześniejsza wzmianka o gumie mastyksowej pochodzi od Herodota, który twierdzi, że Grecy żuli wysuszony żywiczny płyn, który kapał z kory drzewa mastyksowego. Mastyks był pierwszą na świecie naturalną gumą do żucia, używaną do czyszczenia zębów i odświeżania oddechu. I tak pozostało do dziś!

Chios Mastic Gum

 

Chcesz żuć gumę bez dodatku cukru, bez przemysłowych i chemicznych ingerencji i modyfikacji?

Żuj gumę mastyksową!

 • Kryształki żywicy sprzedawane są w różnych rozmiarach.
 • Ale tylko o jednym smaku - mastyksowym!

Mastyks jako suplement diety

Guma mastyksowa przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego,

to zdanie, które powinno przyjść nam na myśl, gdy usłyszymy słowo mastyks, żywica pochodząca z Grecji.

Kryształki gumy mastyksowej są kruszone i mielone na drobny proszek, który następnie można albo przyjąć w postaci:

 1. proszek
 2. kapsułki
 3. saszetki

Jak działa Mastika na żołądek? Jednak mastyks jest stosowany zawsze wtedy, gdy chcemy wspomóc prawidłowe funkcjonowanie naszego trawienia. Mastyks działa na jamę ustną i przełyk, żołądek i jelita. Idealnym rozwiązaniem jest przyjmowanie kapsułek lub saszetek. Zasady stosowania są takie same, ale różnią się tym, gdzie guma mastyksowa zaczyna działać.

Zalecenia dotyczące stosowania mastyksu Chios

Przestrzegaj prostych zasad stosowania dla uzyskania najlepszych efektów terapii mastyksowej.

 1. Zawsze przyjmuj mastyks (suplement diety) na pusty żołądek. Najlepiej 30 minut przed posiłkami, rano i wieczorem.
 2. Długość stosowania różni się w zależności od stanu zdrowia. Pierwsze rezultaty powinny pojawić się po kilku dniach.
 3. Mastic może być również stosowany jako środek zapobiegawczy!
 4. Nigdy nie zastępuj leków przepisanych przez lekarza mastyksem. Jeśli chcesz włączyć mastyks do swojej zdrowej diety, zrób to po konsultacji z lekarzem.

Kapsułki Mastyks (bez innych dodanych składników)

Kapsułki Masticlife Mastyks Strong&Pure są wypełnione wyłącznie proszkiem mastyksowym. Kapsułkę połyka się w całości, popijając wodą (najlepiej o temperaturze pokojowej).

Kapsułki mastyksowe działają głównie w żołądku. Kapsułka rozpuszcza się w żołądku po około 10 minutach od zażycia. Jeśli masz problemy z połykaniem kapsułek i kapsułek, wybierz zamiast nich saszetki mastyksu. Przekonasz się, że są łatwiejsze w użyciu.

Mastyks (Chios mastic gum)

Mastyks saszetki

Saszetki Mastyks Comfort przeznaczone są dla osób, które nie mogą połykać kapsułek. Zawartość saszetki można wsypać bezpośrednio do ust i popić wodą. Mastyks działa wtedy (głównie) w jamie ustnej, przełyku i żołądku. Również w tym przypadku saszetki należy przyjmować na czczo, 30 minut przed posiłkami.

Mastyks Comfort

Jeśli chciałbyś rozpuścić zawartość saszetki w szklance wody (temperatura pokojowa), pamiętaj, że mastyks jest żywicą - więc nie rozpuści się w wodzie.

Olej mastyksowy w kosmetyce

Ten naturalny olej otrzymuje się w procesie destylacji. Jest on składnikiem produktów kosmetycznych takich jak kremy, mydła i inne. Olej mastyksowy jest najbardziej popularny w produktach do pielęgnacji zębów i jamy ustnej. Dlatego cieszą się one dużą popularnością wśród klientów:

 • pasty do zębów z olejem mastyksowym
 • płyny do płukania ust

Ponieważ olej mastyksowy jest substancją naturalną, wysokie wymagania stawiane są również pozostałym składnikom past do zębów. Często są to inne naturalne oleje i aromaty lub inne składniki organiczne.

Toothpaste Pasta do zębów z Mastiha 96g Mastiha 80 ml

Mastyks to superżywność

Guma mastyksowa z wyspy Chios może być łatwo sklasyfikowana jako superfood ze względu na swoje różnorodne właściwości.

Podsumowanie

Zarówno mastyks, jak i olej mastyksowy są substancjami w 100% naturalnymi, bez żadnych dodatków przemysłowych i ingerencji. Guma mastyksowa pozyskiwana jest tylko z jednego miejsca na świecie: greckiej wyspy Chios. Żywica ta jest bezglutenowa.

Jej działanie znane jest od tysięcy lat, a obecnie jest weryfikowane przez współczesne badania naukowe. Guma mastyksowa może być gumą do żucia, suplementem diety lub składnikiem kosmetyków. Stosowana jest również jako przyprawa, składnik potraw wytrawnych i słodkich.

W ostatnich latach coraz częściej określa się ją mianem superfood. Jeśli chcesz stosować gumę mastyksową jako naturalny suplement diety przyczyniający się do prawidłowej pracy układu pokarmowego, wybierz taki, który zarówno pod względem składu, jak i rodzaju będzie dla Ciebie odpowiedni.

Zdecyduj, czy lepsze dla Ciebie będą kapsułki, saszetki czy kryształki. I przestrzegaj prostych zaleceń i instrukcji dotyczących stosowania gumy mastyksowej. Nigdy nie zastępuj leku przepisanego przez lekarza. Skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, jeśli chcesz włączyć mastyks do swojej diety.

1 z 3