Mastyks może obniżać poziom cholesterolu

Mastyks stabilizuje poziom cholesterolu, zmniejsza ryzyko miażdżycy tętnic i pomaga zapobiegać zawałom serca, udarom mózgu i innym poważnym chorobom. Jednak, aby mastyks przyniósł oczekiwane efekty, kluczowy jest wybór odpowiedniego produktu i właściwej dawki.

Kluczem do dobrej skuteczności mastyksu w obniżaniu poziomu cholesterolu jest wybór odpowiedniej formy i właściwej dawki. Podsumowaliśmy wszystkie ważne informacje:

 • Czym jest cholesterol i dlaczego powinniśmy się nim przejmować?
  Mastyks może obniżać poziom cholesterolu
 • Jak działa olej mastyksowy na obniżenie cholesterolu?
 • Jaki rodzaj mastyksu wybrać? Czy mastyks w proszku lub olej mastyksowy jest bardziej skuteczny w leczeniu wysokiego poziomu cholesterolu?
 • Jak dawkować mastyks, aby obniżyć poziom cholesterolu?

Czym jest cholesterol i dlaczego jest ważny?

Cholesterol to tłuszcz (zwany również lipidem), którego organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Zbyt wysoki poziom złego cholesterolu może zwiększać ryzyko chorób serca, udaru mózgu i innych problemów. Termin medyczny określający zbyt wysoki poziom cholesterolu to zaburzenia lipidowe, hiperlipidemia lub hipercholesterolemia.

Cholesterol jest transportowany we krwi i wiąże się z białkami. To połączenie białka i cholesterolu nazywane jest lipoproteiną. W zależności od tego, co zawiera lipoproteina, istnieją różne rodzaje cholesterolu. Są to:

Zły cholesterol LDL

Lipoproteina o niskiej gęstości (LDL). LDL, "zły" cholesterol, transportuje cząsteczki cholesterolu w organizmie. Cholesterol LDL odkłada się w ścianach tętnic, które stają się twarde i wąskie.

Dobry cholesterol HDL

Lipoproteina o wysokiej gęstości (HDL). HDL, "dobry" cholesterol, wychwytuje nadmiar cholesterolu i transportuje go z powrotem do wątroby.

Ryzyko związane z wysokim poziomem cholesterolu

Gdy poziom cholesterolu jest zbyt wysoki, w naczyniach krwionośnych mogą odkładać się złogi tłuszczowe. Z czasem złogi te powiększają się i utrudniają przepływ krwi w tętnicach. Czasami złogi te mogą nagle pęknąć i utworzyć zakrzep, który powoduje zawał serca lub udar mózgu.

Jak mastyks może wpływać na poziom cholesterolu?

Czy mastyks obniża poziom cholesterolu? Poniższe korzyści płynące ze stosowania mastyksu są potwierdzone jedynie badaniami klinicznymi. Przed zastosowaniem mastyksu należy skonsultować się z lekarzem.

Wysoki poziom cholesterolu LDL jest głównym czynnikiem ryzyka chorób serca i udaru mózgu. Ze względu na swoje właściwości obniżające poziom cholesterolu, mastyks może być dobrym wyborem dla osób, które chcą poprawić swoje zdrowie układu sercowo-naczyniowego.

Badanie wykazało, że wysokie spożycie mastyksu prowadzi do obniżenia poziomu cholesterolu całkowitego, LDL, stosunku cholesterolu całkowitego do HDL, lipoproteiny (a), apolipoproteiny A-1 i apolipoproteiny B. 1 Obniża również ALT, AST i GGT (oznaki uszkodzenia wątroby).

Chociaż badania wciąż trwają, ostatnie odkrycia wykazały, że mastyks może pomóc obniżyć poziom LDL (złego) cholesterolu. Ma to związek ze zwiększeniem liczby pewnych białek, które transportują cholesterol w organizmie, co pomaga zapobiegać jego blokowaniu w układzie sercowo-naczyniowym. U ludzi stwierdzono, że mastyks obniża poziom cholesterolu, co może odgrywać rolę w chorobach serca. 2

Podsumowanie badań nad zastosowaniem mastyksu w terapii wysokiego poziomu cholesterolu

Mastyks może być stosowany w celu obniżenia poziomu cholesterolu i poprawy zdrowia układu sercowo-naczyniowego. U osób, które spożywały mastyks przez osiem tygodni, stwierdzono obniżenie poziomu cholesterolu i glukozy we krwi, a redukcja była bardziej widoczna u osób z nadwagą. Najskuteczniejszą formą mastyksu obniżającą poziom cholesterolu jest olejek eteryczny z mastyksu.

Stosowanie mastyksu w celu obniżenia poziomu cholesterolu

Ile gramów mastyksu lub oleju mastyksowego należy przyjmować, aby obniżyć poziom cholesterolu? Badanie donosi, że uczestnicy, którzy poprawili swój poziom cholesterolu i cukru we krwi, stosowali jedną z następujących metod leczenia:

 • Olejek eteryczny z mastyksu 10 mg dwa razy dziennie przez 3 miesiące. Łącznie 20 mg dziennie przez dwa miesiące.
 • Proszek mastyksowy (rozdrobnione łzy mastyksu, czyste, bez dodatków) 330 mg trzy razy dziennie przez 3 miesiące. Łącznie co najmniej 1 g, a w razie potrzeby do 2,8 g dziennie.

Dzięki powyższemu leczeniu osiągnięto znaczne obniżenie poziomu cholesterolu o 12% - 20%. Lepsze wyniki uzyskali użytkownicy oleju mastyksowego.

Wybór odpowiedniego produktu mastyksowego

Biorąc pod uwagę udowodnioną skuteczność mastyksu, można wybierać między suplementami na bazie oleju mastyksowego lub proszku z rozdrobnionych łez mastyksu.

 1. Zawsze upewnij się, że kupujesz suplement diety z oryginalnym mastyksem z Chios.
 2. Przyjrzyj się dokładnie opakowaniu, aby dowiedzieć się, ile mastyksu lub innych substancji znajduje się w suplemencie diety. Należy polegać wyłącznie na czystym składniku mastyksu.
 3. Trzymaj się zalecanej dawki w przypadku wysokiego poziomu cholesterolu.
 4. Zwróć uwagę na porę, czas trwania i sposób przyjmowania.
 5. Wybrałeś mastyks również dlatego, że jest to substancja czysto naturalna. Upewnij się więc, że wszystkie inne składniki przyjmowanego suplementu diety są również naturalnego pochodzenia roślinnego.

Olej mastyksowy

Według badań olej mastyksowy jest najbardziej odpowiednią formą mastyksu do obniżania poziomu cholesterolu.

Aby obniżyć poziom cholesterolu, należy przyjmować około 20 mg olejku mastyksowego.

Jak dawkować olej mastyksowy

Jeśli kupujesz olej mastyksowy w butelce, prawdopodobnie będzie on dostarczany z prostym zakraplaczem. Jedna kropla (Masticlife) ma masę około 10-14 mg.

 • Przyjmuj co najmniej 1 kroplę olejku mastyksowego na łyżeczkę rano i wieczorem.
 • Połknąć olejek mastyksowy, popijając wodą lub innym płynem.
 • Stosować przez co najmniej dwa miesiące.

Mastyks w proszku

Mastyks w proszku jest stosowany jako suplement diety. Jest również dostępny w kapsułkach do dokładnego dawkowania. W przypadku zakupu kapsułek należy sprawdzić skład kapsułki i obliczyć dawkę, stosując wyłącznie zawartość czystego mastyksu. (Każdy suplement diety musi mieć etykietę zawierającą listę składników).

Dawkowanie proszku mastyksowego w kapsułkach

 • Wybierz suplement diety z szerokiej gamy suplementów diety z mastyksem.
 • Przyjmować 350 mg mastyksu 3 razy dziennie. Dawkę należy zawsze dobierać na podstawie zawartości czystego mastyksu w danym produkcie. W przypadku kapsułek Mastyks Strong&Pure zawartość stanowi wyłącznie czysty mastyks, dlatego należy przyjmować 3 x 1 kapsułkę.
 • Produkt należy przyjmować przez co najmniej 2 miesiące.

Najszerszą gamę proszków i kapsułek mastyksowych można znaleźć na Masticlife.pl.

Badania:

 1. Kartalis A, Didagelos M, Georgiadis I, Benetos G, Smyrnioudis N, Marmaras H, Voutas P, Zotika C, Garoufalis S, Andrikopoulos G. Effects of Chios mastic gum on cholesterol and glucose levels of healthy volunteers: A prospective, randomized, placebo-controlled, pilot study (CHIOS-MASTIHA). Eur J Prev Cardiol. 2015 Aug 26. pii: 2047487315603186. [Epub ahead of print] PubMed PMID: 26311707.
 2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26311707/

Suplementy diety z mastyksu

1 z 4