Wywiad: Jak leczyć refluks żołądkowo-przełykowy z perspektywy medycyny funkcjonalnej?

Wywiad: Jak leczyć refluks żołądkowo-przełykowy z perspektywy medycyny funkcjonalnej?

 • Autorka. Eva Hájková, MBA
 • O autorze: Eva ukończyła Ochronę Zdrowia Publicznego w OU Medical School, a podczas studiów praktykowała dla NHS London (National Health Service) w badaniach przesiewowych raka szyjki macicy, piersi i prostaty.

Jak leczyć refluks żołądkowo-przełykowy z perspektywy medycyny funkcjonalnej?

Czy mógłby Pani wyjaśnić, czym jest medycyna funkcjonalna

Medycyna funkcjonalna (FM) to dla mnie nieco niefortunny termin, który został zaczerpnięty z angielskiego "Functional Medicine".

Myśl o niej bardziej jako o kompleksowym podejściu do pacjenta, gdzie lekarz FM posiada m.in. wiedzę z zakresu:

 • żywienia
 • obciążeń środowiskowych
 • psychologii
 • obciążenia toksycznego

i dzięki temu może spojrzeć na pacjenta w sposób naprawdę holistyczny.

Medycyna funkcjonalna nie leczy ani nie tłumi objawów, lecz zajmuje się przyczynami problemów zdrowotnych.

Lekarze lub inni pracownicy służby zdrowia spędzają wtedy logicznie dużo więcej czasu z klientem niż ze zwykłym lekarzem, aby zrozumieć całą historię i zidentyfikować możliwe przyczyny i wyzwalacze problemów zdrowotnych, które następnie starają się świadomie i systematycznie ograniczać lub eliminować razem z pacjentem. W tym celu korzystają z różnych narzędzi, takich jak tzw. oś czasu czy metryczka.

Medycyna funkcjonalna nie zajmuje się stanami ostrymi, ale skupia się na chorobach przewlekłych, z którymi medycyna klasyczna nie umie sobie jeszcze poradzić i rozwiązuje je za pomocą długotrwałych leków, co obciąża organizm, zwłaszcza mechanizmy detoksykacji.

Medycyna funkcjonalna to zupełnie nowa dziedzina tu w Czechach, która moim zdaniem zasługuje na uwagę i dlatego razem z moim kolegą Mudr. Janem Vojáčkiem i Žanetą Kremsą założyliśmy Instytut Medycyny Funkcjonalnej i Odżywiania, gdzie oprócz kliniki dla klientów staramy się prowadzić profesjonalne szkolenia dla lekarzy, farmaceutów i dietetyków w zakresie FM i odżywiania. 

Czym więc jest choroba refluksowa (GERD) i jak sobie z nią radzić z perspektywy medycyny funkcjonalnej?

Choroba refluksowa przełyku (GERD) jest dość powszechna i znacząco wpływa na jakość życia osoby cierpiącej na GERD. Polega ona na cofaniu się treści żołądkowej do przełyku i może powodować specyficzne objawy aż do zapalenia wyściółki przełyku. Przyczyna choroby refluksowej przełyku, z punktu widzenia medycyny konwencjonalnej, leży w przerwaniu tzw. bariery antyrefluksowej, której głównymi elementami są dolny zwieracz przełyku (LES) i przepona. Dotyczy ona około 20-25% populacji światowej i często związana jest ze starszym wiekiem i stylem życia (dieta, wysiłek fizyczny, stres toksyczny i psychologiczny).

Symptomy

Objawy symptomatyczne to przede wszystkim:

 1. zgaga (piroza)
 2. halitoza
 3. pieczenie w gardle
 4. ból za mostkiem przy przełykaniu
 5. powrót soków żołądkowych do jamy ustnej
 6. przewlekły kaszel
 7. chrypka lub długotrwałe zaparcia

Mniej znane objawy to astma, próchnica zębów i zapalenie dziąseł.

Większość osób cierpiących na refluks przyjmuje leki hamujące wydzielanie kwasu żołądkowego, które wprawdzie pomagają na nieprzyjemne objawy, ale nie rozwiązują podstawowej przyczyny (przyczyn) schorzenia.

Patrzymy więc na naszych klientów w sposób bardziej holistyczny i staramy się znaleźć przyczynę, dlaczego przede wszystkim występuje refluks lub dlaczego dolny zwieracz przełyku działa nieprawidłowo i jak poprawić jego funkcjonowanie.

Przyczyn może być wiele. Jedną z głównych, z którymi spotykamy się w naszej klinice są specyficzne wrażliwości pokarmowe, których pacjent często nie jest świadomy, niedobory niektórych mikroelementów, a także niezdrowy tryb życia (nadmierny stres, spożywanie alkoholu, palenie papierosów). To następnie skutkuje również zalecanymi przez nas interwencjami.

Zalecenie:

 1. U niektórych klientów, którzy mają nadwagę lub otyłość, redukcja masy ciała znacznie pomoże.
 2. Paradoksalnie zalecamy regulację kwasowości HCl, która jest niedoborowa u osób starszych. Problemem nie jest kwasowość żołądka, ale problem ze zwieraczem przełyku! Ponadto niedostateczna kwasowość żołądka może powodować przerost bakterii Helicobacter Pylori (która powoduje wrzody żołądka).
 3. Wskazane jest unikanie tytoniu, alkoholu i wieczornych posiłków, a także sprawdzenie krwi pod kątem ewentualnych niedoborów zarówno makro-, jak i mikroelementów, które mogą wpływać na złą pracę neuroprzekaźników, a tym samym wpływać na funkcjonowanie zwieracza przełyku.
 4. Unikanie pokarmów, które mogą nasilać refluks (kofeina, czekolada, ostre potrawy, bardzo kwaśne potrawy, pokarmy (cytrusy) i tłuste.
 5. Istotną pomocą są suplementy diety, a konkretnie enzymy trawienne, mamy również doskonałe opinie klientów na temat Chios Mastic Gum (mastyks).

Mastyks (Chios Mastic Gum) i refluks 

Chios Mastic Gum jest w rzeczywistości żywicą, która jest wydobywana z łodygi i bocznych gałęzi Pistacia lentiscus var. Chia i jest tradycyjną grecką receptą na zgagę i halitozę. 

Kryształki gumy mastyksowej są zwykle żute, uwalniając aktywne składniki do jamy ustnej, przełyku i żołądka.

Innym sposobem są kapsułki z gumy mastyksowej, które zawierają czysty proszek z gumy mastyksowej, a aktywny składnik dostaje się do żołądka.

Guma mastyksowa z Chios jest również stosowana jako składnik w kuchni śródziemnomorskiej.

Klinicznie żywica ta okazała się skuteczna między innymi w leczeniu łagodnych wrzodów żołądka i dwunastnicy. Jak widać, do choroby refluksowej przełyku należy podchodzić w sposób kompleksowy i systematyczny.

Z naszego punktu widzenia długotrwałe stosowanie leków nie rozwiązuje przyczyny tej choroby, a jedynie tłumi objawy i sygnały naszego organizmu.

Wywiad: Jak leczyć refluks żołądkowo-przełykowy z perspektywy medycyny funkcjonalnej?
Powrót do blogu

Wyróżniona kolekcja

1 z 4