Czy możesz jeść produkty mleczne, jeśli cierpisz na refluks?

Czy cierpisz na refluks i czy objawy nasilają się po spożyciu produktów mlecznych? Czy żywność i napoje zawierające mleko (laktozę) są dla Ciebie odpowiednie? Jakie masz inne możliwości?

Treść artykułu: Czy możesz jeść nabiał, jeśli cierpisz na refluks?

  • Badania
  • Korzyści
  • Ryzyko i ostrzeżenia
  • Substytuty produktów mlecznych
  • Gotowanie z produktami zastępczymi
  • Podsumowanie

Produkty mleczne i refluks

Czy cierpisz na zgagę po zjedzeniu niektórych pokarmów lub posiłków? Twój refluks może reagować specyficznie na Twoją dietę. Na przykład, jeśli nie tolerujesz laktozy, możesz doświadczać szeregu objawów trawiennych, w tym zgagi.

Unikanie pokarmów zawierających laktozę zwykle wystarcza do złagodzenia objawów. Ważne jest jednak, aby wiedzieć, że nietolerancja laktozy nie powoduje bezpośrednio zgagi lub refluksu żołądkowego.

Co mówią badania?

Badanie opublikowane w 2011 roku dotyczyło związku między mlekiem krowim a refluksem. W badaniu wzięło udział 81 dzieci z objawami refluksu żołądkowego. Wszystkim badanym podawano przez cztery tygodnie lek o nazwie omeprazol, który zmniejsza wydzielanie kwasu żołądkowego. Pomimo przyjmowania leku, 27 z tych uczestników nadal miało objawy.

Rezygnacja z produktów mlecznych

Produkty mleczne zostały następnie wyeliminowane z jej diety. Rezultat? U wszystkich 27 uczestników nastąpiła znaczna poprawa objawów. Badanie wykazało, że alergia na mleko i choroba refluksowa przełyku ("refluks żołądkowo-przełykowy") są ze sobą powiązane.

Jakie są zalety produktów mlecznych?

Korzyści

  • Niektóre produkty mleczne zawierają probiotyki.
  • Probiotyki mogą wspomagać trawienie.
  • Produkty mleczne są dobrym źródłem wapnia.

Nie rezygnuj jeszcze z produktów mlecznych. Jeśli nie jesteś uczulony lub wrażliwy na produkty mleczne lub nie tolerujesz laktozy, włączenie produktów mlecznych, takich jak jogurt, do diety może być korzystne.

Jogurty

Wiele jogurtów zawiera probiotyki, czyli "dobre" bakterie, które mogą poprawić zdrowie jelit. Probiotyki mogą również pomóc w trawieniu.

Wykazano, że probiotyki pomagają w następujących schorzeniach:

  • Zespół jelita drażliwego
  • Rak przewodu pokarmowego
  • Zapalenie żołądka
  • Biegunka

Potrzebne są dalsze badania, aby w pełni ocenić probiotyki i ich potencjalny pozytywny wpływ na refluks żołądkowy. Zapytaj swojego lekarza, czy spożywanie jogurtu lub przyjmowanie suplementów probiotycznych może pomóc w łagodzeniu objawów refluksu żołądkowego.

Ogólnie rzecz biorąc, produkty mleczne są również dobrym źródłem wapnia i witaminy D, chociaż korzyści te niekoniecznie przeważają nad możliwym nasileniem objawów.

Ryzyko i ostrzeżenia

Wiele osób może spożywać produkty mleczne bez doświadczania jakichkolwiek niepożądanych skutków ubocznych. Jednak na całym świecie rośnie liczba osób cierpiących na nietolerancje i alergie na szereg produktów spożywczych, w tym produkty mleczne. Alergia na nabiał, która najczęściej występuje u dzieci, ale zdarza się także u dorosłych, może mieć poważne skutki uboczne, wykraczające poza refluks żołądkowy. Jeśli podejrzewasz u siebie lub swojego dziecka alergię na mleko, powinieneś skonsultować się z lekarzem.

Substytuty nabiału łagodzące refluks

Jeśli uważasz, że produkty mleczne przyczyniają się do refluksu, pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, jest ich odstawienie. Z czasem może się okazać, że masz mniejszą ochotę na produkty mleczne w ogóle.

Możesz także wypróbować zamiennik mleka. Obecnie na rynku dostępne są alternatywy dla większości produktów mlecznych. Chociaż wiele z tych substytutów jest często wysoko przetworzonych i zawiera długą listę składników, są one zwykle wytwarzane z orzechów lub innych substancji roślinnych i mogą oferować dodatkowe korzyści w postaci błonnika, tłuszczów roślinnych i mniejszej ilości tłuszczu zwierzęcego.

Sprawdź dokładnie etykietę. Większość substytutów jest produkowana na bazie:

  • soja
  • migdały
  • orzechy nerkowca
  • ryż
  • konopie
  • kokos

Jak gotować z substytutami mleka

Większość substytutów mleka, zwłaszcza zwykłe mleko, można stosować w proporcji 1:1 podczas gotowania. Wersje niesłodzone są zazwyczaj najbardziej neutralne w smaku. W przypadku innych produktów mlecznych trzeba po prostu trochę poeksperymentować.

Wnioski

Prowadzenie dzienniczka żywieniowego może być dobrym sposobem na sprawdzenie, czy mleko powoduje lub nasila objawy refluksu. Jeśli znajdziesz powiązanie, spróbuj wyeliminować z diety pokarmy zawierające nabiał (ser, jogurt, masło, mleko i produkty mleczne), aby sprawdzić, czy refluks się poprawi. Rozmowa z dietetykiem może również pomóc w zmianie diety lub wyeliminowaniu produktów mlecznych.

Jeśli refluks występuje częściej niż dwa razy w tygodniu przez dłuższy czas, należy udać się do lekarza. Jeśli zmiana diety nie pomoże, należy zapytać lekarza o opcje leczenia.

Czy możesz jeść produkty mleczne, jeśli cierpisz na refluks?
 Źródło tekstu: healthline.com

Mastyks na normalne trawienie

1 z 4