Zgaga: Nadwaga jako czynnik ryzyka

Nadwaga nie musi prowadzić do zgagi, ale może zwiększać ryzyko wystąpienia bolesnego pieczenia w przełyku. Osoby z nadwagą, zwłaszcza w okolicy żołądka, są szczególnie zagrożone. Ale co jest przyczyną? I jak utrata wagi może pomóc? Odpowiedzi można znaleźć tutaj.

Spis treści: Zgaga: Nadwaga jako czynnik ryzyka

  • Związek: zgaga i otyłość
  • Przyczyny w skrócie
  • Ryzyko zgagi w przypadku nadwagi
  • Szybka pomoc w walce ze zgagą

Często zadawane pytania dotyczące zgagi spowodowanej otyłością

W jaki sposób otyłość i zgaga są ze sobą powiązane?

Otyłość sprzyja zgadze, ponieważ dodatkowa waga uciska żołądek, ułatwiając cofanie się kwasu żołądkowego do przełyku. Ponadto, otyłości i zgadze często w równym stopniu sprzyja niezdrowa dieta (tj. taka, która jest szczególnie bogata w tłuszcze i cukier).

Jak określić ryzyko zgagi związane z nadwagą?

Zasadą jest, że im większa nadwaga, tym większe ryzyko zgagi. Wskaźnik masy ciała (BMI), który jest stosunkiem masy ciała do wzrostu, może stanowić dodatkową wskazówkę. Jednak tylko lekarz ogólny lub dietetyk może dokonać dokładnej i profesjonalnej oceny.

Co może pomóc na zgagę spowodowaną nadwagą?

Aby przeciwdziałać zgadze spowodowanej nadwagą, warto zmienić dietę i zmniejszyć masę ciała. Pomocne mogą być ćwiczenia i sport, a także (profesjonalnie prowadzone) dostosowanie diety - w połączeniu z prowadzeniem dziennika żywności.

Związek między nadwagą a zgagą

Fakt, że otyłość może powodować zgagę, wynika z dodatkowej wagi, która naciska na żołądek. To z kolei wywiera nacisk na mięsień zwieracza między żołądkiem a przełykiem, tak zwany dolny zwieracz przełyku (LES). Zwieracz w końcu poddaje się naciskowi i treść żołądkowa, w tym kwas, przepływa z powrotem do przełyku - pojawia się zgaga.

Z tego powodu osoby, których nadwaga koncentruje się w jamie brzusznej, są bardziej narażone na zgagę niż osoby, które mają na przykład kilka dodatkowych kilogramów na biodrach.

Jednak ucisk na mięsień zwieracz może być spowodowany nie tylko nadwagą, ale także obcisłymi ubraniami, które uciskają brzuch lub zwężają jamę brzuszną. Dlatego szukaj dobrze dopasowanych spódnic i spodni, które nie będą Cię uciskać. Nie należy również zbyt mocno zapinać paska - a najlepiej wcale.

Dieta jako częsta przyczyna zgagi i otyłości

Ogólnie rzecz biorąc, im większa liczba nadprogramowych kilogramów, tym większe ryzyko wystąpienia zgagi. Niemniej jednak, otyłość jest tylko w wyjątkowych przypadkach jedyną przyczyną dolegliwości związanych z nadkwaśnością.

Istnieje raczej podobieństwo między problemami z wagą a chorobą refluksową. Oba te schorzenia mogą być czasami spowodowane tym samym czynnikiem: niewłaściwą dietą.

Każdy z pewnością zdaje sobie sprawę, że niezdrowe i obfite jedzenie, zwłaszcza tłuste potrawy, ale także słodycze, takie jak czekolada, powodują przede wszystkim wzrost masy ciała. Jednocześnie jednak są one również uważane za typowe czynniki wywołujące zgagę - z istniejącą nadwagą lub bez niej. Może się nawet zdarzyć, że zgaga jest spowodowana przede wszystkim dietą, a nie nadwagą.

Jakie są typowe przyczyny otyłości?

Wiemy już, że nadwaga jest czynnikiem ryzyka zgagi. Ale jak w ogóle powstaje nadmiar kilogramów? Przyczyny są wielorakie. Najczęściej jednak, oprócz złej diety, rolę odgrywają następujące czynniki:

  • Brak ruchu
  • Choroby metaboliczne, takie jak niedoczynność tarczycy
  • predyspozycje genetyczne
  • Czynniki psychologiczne, takie jak nastroje depresyjne
  • Zaburzenia odżywiania

Aby zwalczyć otyłość, ważne jest, aby wraz z lekarzem dowiedzieć się, co dokładnie spowodowało nadwagę.

Jak wysokie jest ryzyko zgagi związane z nadwagą?

Ogólnie rzecz biorąc, im większa nadwaga, tym większe ryzyko zgagi. Aby ocenić stopień nadwagi, stosuje się tak zwany wskaźnik masy ciała (BMI). Jest to wartość określająca stosunek masy ciała do wzrostu.

W ten sposób obliczany jest wskaźnik BMI:

Masę ciała (w kilogramach) dzieli się przez wzrost (w metrach podniesiony do kwadratu). Poniżej znajduje się przykład dla mężczyzny o wadze 75 kilogramów i wzroście 1,65 metra:

  • 75 / (1,65)2 lub (1,65 x 1,65), co odpowiada wskaźnikowi BMI wynoszącemu około 27,5

Wskaźnik BMI dla nadwagi różni się nieznacznie u kobiet i mężczyzn. Poniżej przedstawiono wytyczne:

  • Normalna waga to BMI między 18,5 a 24,9.
  • Osoby z BMI między 25 a 29,9 mają nadwagę.
  • Poważna nadwaga zaczyna się przy BMI wynoszącym 30

Jednak wskaźnik masy ciała ma również swoje słabe strony. Na przykład nie bierze pod uwagę, że sportowcy mają dużą masę mięśniową, a mięśnie są cięższe niż tłuszcz - dlatego sportowcy często mają wysokie BMI, ale nie mają nadwagi w sensie nadmiernej tkanki tłuszczowej. BMI nie jest również miarodajne dla dzieci, ponieważ są one nadal w fazie wzrostu.

Jeśli jednak często cierpisz na zgagę, wskaźnik BMI może dać ci wskazówkę, czy przyczyną może być nadwaga.

Co pomaga na zgagę spowodowaną nadwagą?

Nadwaga jest jednym z czynników ryzyka zgagi, który osoby nią dotknięte mogą samodzielnie kontrolować. Utrata wagi może znacznie zmniejszyć nacisk na żołądek i mięśnie zwieracza.

Połączenie ćwiczeń i zmiany diety jest uważane za obiecujące. Ale jak właściwie działa utrata wagi? I kiedy przybieramy na wadze?

Każdy organizm potrzebuje pewnej ilości energii do funkcjonowania. Otrzymuje ją z pożywienia w postaci kalorii. Dzienne zapotrzebowanie na kalorie różni się w zależności od osoby.

Ostatecznie zależy to od tego, ile masy mięśniowej jest obecne w organizmie i czy wykonywane są regularne ćwiczenia. Zużycie kalorii może zatem zależeć od ćwiczeń.

Jeśli spożywasz więcej kalorii niż zużywasz, nadmiar jest magazynowany w postaci tłuszczu. I odwrotnie, rezerwy tłuszczu są wykorzystywane, gdy organizm otrzymuje mniej energii z pożywienia niż potrzebuje.

Wskazówki dotyczące otyłości i zgagi

Niestety nie ma gwarancji, że zgaga ustąpi po zredukowaniu nadwagi. Jednak utrata masy ciała często poprawia samopoczucie i kondycję. Jeśli chcesz schudnąć, wypróbuj poniższe środki:

  • Prowadź dziennik żywności
    • Mały czekoladowy batonik tu i smaczna przekąska tam - wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, ile je w ciągu dnia. Kalorie szybko się sumują. Prowadzenie dziennika żywności może pomóc w uzyskaniu wglądu w swoją dietę. Jeśli wydaje się to zbyt czasochłonne, należy przynajmniej rozważyć zapisywanie przekąsek i podjadania między posiłkami.
  • Unikaj diet błyskawicznych
    • Wszyscy znają kuszące reklamy, które mówią: "Schudnij pięć kilogramów w dwa tygodnie tak łatwo, jak dziecinnie proste". Niestety, takie diety rzadko spełniają obietnice. Ponadto organizm traci głównie wodę, a nie tłuszcz - dlatego utracone kilogramy szybko wracają. Na dłuższą metę zdrowsze i skuteczniejsze jest powolne odchudzanie. Około pół kilograma tygodniowo to dobra wskazówka.
  • Stwórz plan diety
    • Często otyłość nie pojawia się z dnia na dzień, ale jest wynikiem długotrwałej niewłaściwej diety. Oczywiste jest, że tych nawyków nie da się odwrócić do góry nogami w ciągu kilku dni i wiele osób - pomimo dobrych intencji - wraca do starego schematu. Aby temu zapobiec, warto mieć plan diety, w którym posiłki na tydzień są z grubsza zaplanowane.

Nawet jeśli te wskazówki nie gwarantują, że kilogramy spadną, a zgaga zniknie: Utrata wagi jest warta zachodu w każdym przypadku. Ponieważ redukując nadwagę, przeciwdziałasz chorobom wtórnym, takim jak cukrzyca typu II lub choroby układu krążenia.

Wskazówki dotyczące ostrej zgagi

Utrata wagi w walce ze zgagą to dobre rozwiązanie. Jednak zwykle mija trochę czasu, zanim pierwsze sukcesy stają się widoczne. W przypadku ostrej zgagi można wypróbować domowe środki zaradcze, takie jak guma do żucia (mastyks) lub wypicie szklanki wody. Ponadto leki neutralizujące nadmiar kwasu żołądkowego mogą czasami przynieść ulgę.

Zgaga: Nadwaga jako czynnik ryzyka

Źródło tekstu i opracowań: tutaj. Pixabay.

Suplementy diety z mastyksu

1 z 4