Gdzie jest lokalizacja bólu przy wrzodach żołądka?

Spis treści: "Gdzie jest lokalizacja bólu przy wrzodach żołądka?"

 1. Lokalizacja
 2. Przyczyny
 3. Leczenie
 4. Zapobieganie
 5. Podsumowanie

Wrzody żołądka, lub wrzody trawienne, to owrzodzenia w wyściółce żołądka lub górnej części jelita cienkiego, które mogą powodować ból. To nieprzyjemne uczucie często występuje w górnej części brzucha.

Ból wrzodowy zazwyczaj występuje w górnej części brzucha. Osoba może również doświadczyć takich objawów jak:

 • wzdęcia
 • bekanie
 • wymioty lub mdłości
 • nieprzyjemne uczucie pełności po posiłku
 • zbyt szybkie uczucie pełności podczas posiłku

Pozostawione bez leczenia, wrzody żołądka może prowadzić do powikłań, takich jak krwawienie, infekcje, lub dziurę w żołądku. Osoba powinna rozważyć rozmowę z lekarzem, jeśli wystąpią objawy, które mogą sugerować, że mają wrzody żołądka.

Ten artykuł omawia lokalizację bólu wrzodów żołądka i możliwych przyczyn wrzodów żołądka, leczenia i strategii zapobiegania.

Lokalizacja

Lekarze klasyfikują dwa najczęstsze rodzaje wrzodów na podstawie ich lokalizacji w przewodzie pokarmowym. Wrzody żołądka występują w wyściółce żołądka, a wrzody dwunastnicy występują na początku jelita cienkiego lub dwunastnicy. Jest możliwe, aby osoba miała oba rodzaje wrzodów w tym samym czasie.

Osoba może doświadczyć bólu jako objawu ich wrzodu. Ból zazwyczaj występuje w górnej części brzucha, lub między mostkiem a brzuchem. Może być tępy lub ostry i przyjść i odejść w czasie. Podczas badania fizycznego, osoba może zauważyć tkliwość, gdy pracownik służby zdrowia umieszcza nacisk na brzuchu.

Niektórzy ludzie mogą zauważyć, że ich ból poprawia się po jedzeniu, podczas gdy inni stwierdzają, że ich objawy pogarszają się podczas jedzenia. Inni mogą zauważyć, że ich ból pogarsza się w nocy.

Ból i inne objawy związane z wrzodami żołądka są niespecyficzne. Oznacza to, że każda liczba problemów żołądkowo-jelitowych może je powodować. Dlatego osoba powinna porozmawiać z lekarzem, który może określić, czy wrzody żołądka lub inny stan jest przyczyną bólu.

Istnieje kilka potencjalnych przyczyn powstawania wrzodów żołądka. Dwie najczęstsze przyczyny to zakażenie Helicobacter pylori i niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Lekarz może zbadać osobę na obecność zakażenia H. pylori i zapytać o stosowanie przez nią NLPZ.

Gdzie jest lokalizacja bólu przy wrzodach żołądka?

Inne mniej powszechne przyczyny wrzodów żołądka mogą obejmować:

 1. zakażenia wirusowe, takie jak wirus cytomegalii
 2. zespół Zollingera-Ellisona
 3. chemioterapia
 4. rak żołądka
 5. niedrożność ujścia żołądka, która polega na tym, że pokarm nie może łatwo dostać się do jelita cienkiego
 6. palenie papierosów
 7. choroba Leśniowskiego-Crohna
 8. radioterapia

Te przyczyny mają dwie wspólne cechy. Po pierwsze, sprzyjają rozpadowi bariery śluzówkowej, która chroni wyściółkę żołądka. Po drugie, narażają barierę śluzówkową na szkodliwe działanie kwasu żołądkowego.

Pomimo powszechnego przekonania, osoba nie może stworzyć wrzodu poprzez doświadczanie stresu emocjonalnego lub jedzenie pikantnych potraw. Jednak pikantne lub kwaśne potrawy mogą nasilić istniejący wrzód i spowodować dodatkowy ból lub dyskomfort.

Leczenie

Leczenie wrzodów będzie się różnić w zależności od przyczyny leżącej u podstaw wrzodu.

Jeżeli NLPZ spowodowały powstanie wrzodu, lekarz może zalecić zaprzestanie stosowania NLPZ i w razie potrzeby zmianę leku na inny.

Jeśli przyczyną jest zakażenie H. pylori, osoba będzie musiała przejść pełny kurs antybiotyków.

W celu leczenia samego wrzodu, lekarz zazwyczaj zaleca przyjmowanie inhibitora pompy protonowej (IPP). Osoba będzie musiała zjeść posiłek w ciągu 30-60 minut po zażyciu IPP, aby aktywować lek.

Jeśli wrzód krwawi, lekarz może leczyć krwawienie podczas procedury esophagogastroduodenoskopii (EGD). Leczenie krwawienia może obejmować:

 1. wstrzykiwanie leków
 2. założenie małego klipsa w celu zaciśnięcia krwawiącego naczynia
 3. użycie cewnika do wypalenia krwawiącego wrzodu

Lekarz może wykonać kontrolne badanie EGD kilka tygodni po rozpoczęciu leczenia, aby sprawdzić, czy wrzód został usunięty. Może również wykonać badanie krwi, aby sprawdzić, czy ewentualne zakażenie H. pylori zostało usunięte.

Wreszcie, lekarz podejmie kroki w celu leczenia wszelkich powikłań związanych z wrzodem. Może to obejmować EGD lub interwencję chirurgiczną.

Zapobieganie

Osoba może być w stanie zapobiec wrzody żołądka. Niektóre zmiany osoba może dokonać, które mogą pomóc w zapobieganiu wrzodów żołądka od formowania obejmują:

 • zaprzestanie palenia
 • zmianę lub zaprzestanie stosowania NLPZ z zaleceniem lekarza
 • badanie i leczenie zakażeń H. pylori, zanim spowodują one wrzody
 • przyjmowanie IPP jednocześnie z NLPZ

Przed połączeniem, odstawieniem lub zmianą jakichkolwiek przyjmowanych leków należy skonsultować się z pracownikiem służby zdrowia w celu uzyskania dalszych porad.

Podsumowanie

Ból przy wrzodach żołądka pojawia się zazwyczaj w górnej części brzucha. Bólowi mogą towarzyszyć również inne objawy, takie jak nudności czy wzdęcia. Nieleczone wrzody żołądka mogą prowadzić do powikłań i krwawienia.

Zabiegi na wrzody żołądka często obejmują leczenie podstawowych infekcji, zatrzymanie stosowania NLPZ, i biorąc IPP. Osoba może być w stanie zapobiec wrzody od formowania przez badania i leczenia H. pylori wcześnie lub przez zmianę lub zatrzymanie wszelkich NLPZ, które biorą.

Osoba powinna porozmawiać z lekarzem w celu uzyskania dalszych informacji na temat bólu wrzodowego żołądka.

Czy uważasz, że Twój ból brzucha jest spowodowany zakażeniem helicobacter pylori?

Sprawdź się w domowym zaciszu: kup domowy test na h. pylori

Źródło tekstu: medicalnewstoaday 

Suplementy diety z mastyksu

1 z 4