Czy Helicobacter pylori jest zakaźna?
Helicobacter to bakteria, która kolonizuje żołądek i cały przewód pokarmowy. Czy Helicobacter pylori jest zakaźna? Czy mogę zarazić kogoś Helicobacter?
Jak rozprzestrzenia się H. pylori?
Helicobacter pylori (H. pylori) to bardzo powszechny - i tak, zaraźliwy - rodzaj bakterii, które infekują przewód pokarmowy. Zazwyczaj bakterie dostają się do ust i pokonują drogę do przewodu pokarmowego. Bakterie te mogą również żyć w ślinie.
Chociaż infekcje H. pylori są zwykle nieszkodliwe, są one odpowiedzialne za większość wrzodów w żołądku i przewodzie pokarmowym. Wrzody te mogą prowadzić do poważniejszych powikłań.
Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak można zarazić się H. pylori, jakie są objawy i jak leczy się tę chorobę.
Praca z 2018 roku w czasopiśmie Gastroenterology zwraca uwagę na inny problem: Globalna odporność H. pylori na antybiotyki może drastycznie wzrosnąć.
Helicobacter Pylori (h. pylori) jest wysoce zakaźny
Zakażenie H. pylori może być przenoszone poprzez pocałunki, seks oralny oraz zanieczyszczoną żywność lub wodę pitną.
Jeśli przyjmujesz antybiotyki w celu leczenia H. pylori, będziesz nadal zarażać, dopóki testy nie wykażą, że infekcja została wyleczona.
Jakie są czynniki ryzyka?
Życie w zamkniętych pomieszczeniach lub na obszarach bez stale czystej wody zwiększa ryzyko zakażenia H. pylori. Niehigieniczne warunki w domu może również zwiększyć ryzyko zakażenia.
Warunki te są zwykle bardziej powszechne w krajach rozwijających się, więc H. pylori stanowi większe ryzyko w tych regionach niż w obszarach o bardziej niezawodnych źródłach czystej wody pitnej.
Ponadto, mieszkanie z członkami rodziny lub innymi osobami, które mają zakażenie H. pylori może zwiększyć ryzyko. Osoby, które przyjmują antybiotyki w celu leczenia zakażenia H. pylori, pozostają zakaźne do czasu, gdy badania potwierdzą, że zakażenie minęło.
Jak można zapobiec zakażeniu bakterią Helicobacter?
Nie zawsze jest jasne, w jaki sposób H. pylori przenosi się z jednej osoby na drugą, ale dobra higiena osobista jest jednym ze sposobów zmniejszenia szansy na zakażenie. Ważne jest dokładne i częste mycie rąk, szczególnie po skorzystaniu z toalety oraz przed jedzeniem lub gotowaniem.
Należy również upewnić się, że jedzenie jest czyste i odpowiednio przygotowane. Podobnie, należy upewnić się, że woda pitna jest bezpieczna i czysta.
Jeśli mieszkasz z osobą, która ma H. pylori, powinieneś upewnić się, że przestrzega ona programu leczenia zgodnie z zaleceniami. Osoba taka jest nadal zakaźna, dopóki nie zakończy leczenia, a testy nie wykażą, że infekcja ustąpiła.
Ale jakie są typowe objawy kolonizacji Helicobacter pylori?
Więcej na ten temat można przeczytać tutaj: Skąd wiadomo, że ma się Helicobacter pylori?
Jeśli masz H. pylori, ale nie masz objawów, nadal jesteś zakaźny
- Jeśli nie masz widocznych objawów, ale nadal jesteś zakażony H. pylori, możesz przekazać chorobę innym.
- Osoba, która jest w trakcie leczenia, jest nadal zakaźna, dopóki nie zakończy leczenia i badania nie wykażą, że zakażenie ustąpiło.
Jak się ją diagnozuje h. pylori?
Hhelicobacter pylori diagnozuje się poprzez połączenie badania fizycznego i określonych badań laboratoryjnych. Badania laboratoryjne poszukują rzeczywistej bakterii lub oznak, że Twój organizm walczy z infekcją.
Testy te obejmują:
- Badanie krwi lub
- Badanie stolca lub
- Test oddechowy
Jak leczy się helicobacter pylori?
Leczenie zakażenia H. pylori zwykle wymaga antybiotyków, aby zabić szkodliwe bakterie. W większości przypadków przepisywana jest kombinacja dwóch różnych antybiotyków.
Po zakończeniu kuracji antybiotykowej zostaniesz ponownie przebadany, aby upewnić się, że infekcja ustąpiła. Niektóre infekcje wymagają dodatkowego kursu antybiotyków.
Pomocne mogą być również inne leki. Należą do nich:
- Inhibitory pompy protonowej
- Blokery histaminy (H2)
- itp.
Jak wygląda proces zdrowienia po zakażeniu H. pylori?
Po rozpoczęciu leczenia należy zgłosić się do lekarza za około cztery tygodnie na wizytę kontrolną. Zostaniesz tam ponownie zbadany, aby sprawdzić, jak dobrze reagujesz na leczenie i czy infekcja została wyleczona.
Jeśli nadal występuje zakażenie, może być konieczne dalsze leczenie. Twój lekarz może rozważyć inną kombinację leków, aby osiągnąć pożądane rezultaty.
Jesteś przekonany, że Twoje problemy trawienne są spowodowane przez Helicobacter.
Zbadaj się testem na antygen Helicobacter pylori i umów się na wizytę z lekarzem.
Źródło tekstu: Web Healthline
Suplementy diety z mastyksu
-
Mastyks Vital Double Action (60 kapsułek) Masticlife
Cena regularna 169,00 złCena regularnaCena jednostkowa / na -
Mastyks Strong&Pure (40 kapsułek) Masticlife
Cena regularna 75,50 złCena regularnaCena jednostkowa / na0,00 złCena promocyjna 75,50 zł -
Mastyks+ Prebiotic (160 kapsułek) Masticlife
Cena regularna 209,50 złCena regularnaCena jednostkowa / na -
Mastyks Comfort (28 saszetek) Masticlife
Cena regularna 109,50 złCena regularnaCena jednostkowa / na