Co może być przyczyną bólu dziąseł?

Treść artykułu: Co może być przyczyną bólu dziąseł?

 • Przyczyny
 • Leczenie
 • Środki domowe
 • Zapobieganie
 • Kiedy należy zgłosić się do dentysty
 • Podsumowanie

Dziąsła są miękką, mięsistą tkanką, która podtrzymuje i chroni zęby. Ból dziąseł może być oznaką podrażnienia, zakażenia lub urazu dziąseł i zębów.

Ból dziąseł może być często tymczasowym objawem, ale innym razem osoba może wymagać leczenia stomatologicznego, aby zapobiec dalszym komplikacjom zdrowotnym.

W tym artykule omawiamy niektóre z możliwych przyczyn bólu dziąseł. Omawiamy również leczenie, domowe sposoby, zapobieganie bólowi dziąseł i kiedy należy zgłosić się do dentysty.

Przyczyny

Gum pain can range from a minor irritation to severe and debilitating. Some potential causes of gum pain include:

Ból dziąseł może wahać się od niewielkiego podrażnienia do ciężkiego i wyniszczającego. Niektóre potencjalne przyczyny bólu dziąseł obejmują:

 • Wrzód na ustach (afta): Są to małe, bolesne wrzody, które mogą wystąpić na dziąsłach. Przyczyny wrzodów mogą obejmować stres emocjonalny, urazy jamy ustnej, upośledzony układ odpornościowy lub inne podstawowe warunki zdrowotne.
 • Skaleczenia lub urazy: Jedzenie i przedmioty, które dostają się do ust, mogą czasami powodować drobne skaleczenia lub urazy dziąseł i zębów. Osoba może również przypadkowo ugryźć się w dziąsła, co może czasami powodować ból i krwawienie.
 • Choroba dziąseł: Znany również jako zapalenie dziąseł, stan ten występuje, gdy bakterie gromadzą się pod dziąsłami i powodują zapalenie i krwawienie. Bez leczenia, zapalenie dziąseł może przerodzić się w zapalenie przyzębia i doprowadzić do utraty zębów. Osoby palące są bardziej narażone na ryzyko wystąpienia choroby dziąseł niż osoby niepalące.
 • Zmiany hormonalne: Wahania hormonalne, zwłaszcza w czasie ciąży, mogą powodować, że osoba doświadcza obrzęku, bólu i krwawienia w dziąsłach.
 • Nieprawidłowe techniki nitkowania lub szczotkowania: Szczotkowanie lub nitkowanie zębów zbyt energicznie lub często może czasami powodować krwawienie i ból dziąseł.
 • Zapalenie zatok: Infekcja bakteryjna lub wirusowa w zatokach może powodować obrzęk jamy zatokowej. Niektóre osoby z zapaleniem zatok doświadczają również bólu dziąseł i bólu zębów.
 • Ropień zęba: Infekcja bakteryjna w korzeniu zęba może spowodować powstanie ropnia lub worka wypełnionego ropą. Ropnie zębów mogą prowadzić do obrzęku i bólu dziąseł. Mogą one być również poważne i rozprzestrzeniać się na inne części ciała, dlatego konieczna jest szybka wizyta u dentysty.

Leczenie

Leczenie bólu dziąseł zależy od podstawowej przyczyny. Na przykład osobom cierpiącym na chorobę dziąseł dentysta może zalecić profesjonalne czyszczenie w celu usunięcia płytki nazębnej i kamienia z dziąseł. Może on również przepisać antybakteryjny płyn do płukania ust, np. zawierający alkohol lub chlorheksydynę, aby zabić nadmiar bakterii i zapobiec tworzeniu się płytki nazębnej w przyszłości.

Jeśli u danej osoby występuje ciężka choroba dziąseł, dentysta może zalecić zabieg chirurgiczny w celu naprawy ubytków kości lub dziąseł, które spowodował ten stan. Czasami może to obejmować przeszczep kości i tkanek w celu pobudzenia wzrostu nowej, zdrowej tkanki.

Osoby z ropniami zębów mogą wymagać leczenia kanałowego. Podczas tego zabiegu dentysta usunie zainfekowaną miazgę, czyli miękką tkankę wewnątrz zęba, oraz ropień z korzenia, a następnie naprawi i uszczelni uszkodzony ząb.

Ból dziąseł spowodowany zapaleniem zatok zazwyczaj ustępuje po ustąpieniu infekcji. W przypadku infekcji bakteryjnych, lekarz może przepisać antybiotyki.

Środki domowe

Osoby z bólem dziąseł, którego nie potrafią wyjaśnić, powinny udać się do dentysty na kontrolę. Jednak niektóre proste domowe sposoby mogą pomóc złagodzić dyskomfort. Obejmują one:

 1. Garnirowanie słoną wodą. Osoba może przygotować gargle, mieszając 1 łyżeczkę soli z 240 ml ciepłej wody.
 2. Olejek goździkowy. Nakładanie oleju goździkowego na dziąsła może zmniejszyć ból i obrzęk.
 3. Leki przeciwbólowe. Dostępne bez recepty leki przeciwbólowe, takie jak ibuprofen lub acetaminofen, mogą pomóc w zmniejszeniu bólu dziąseł.
 4. Szczotkowanie ostrożnie. Szczotkuj delikatnie obolałe, spuchnięte lub krwawiące obszary dziąseł.

Unikanie żywności, które mogą podrażniać lub drapać dziąsła może również pomóc podczas gojenia. Przykłady obejmują:

 1. pokarmy kwaśne, takie jak owoce cytrusowe i pomidory
 2. ostre lub drapiące pokarmy, takie jak chipsy, orzechy lub precle
 3. ostre pokarmy, takie jak te zawierające chili lub inne ostre papryczki.

W przypadku osób z wrzodami, przyjmowanie suplementów witamin i minerałów, takich jak żelazo i witamina B-12, może pomóc w zmniejszeniu bólu dziąseł.

Profilaktyka

Dobra higiena jamy ustnej może pomóc w zapobieganiu bólowi dziąseł i innym problemom stomatologicznym. Obejmuje to:

 1. szczotkowanie zębów dwa razy dziennie pastą z fluorem przez co najmniej 2 minuty
 2. nitkowanie zębów raz dziennie
 3. codzienne stosowanie dentystycznego płynu do płukania ust
 4. regularne kontrole u dentysty, np. co 6 miesięcy

Jeśli dana osoba przestanie palić, może to również poprawić zdrowie dziąseł. Palenie może zmniejszyć przepływ krwi do dziąseł, co może utrudnić gojenie i prowadzić do dyskomfortu.

Kiedy należy zgłosić się do dentysty

Osoby z silnym, uporczywym lub nawracającym bólem dziąseł powinny udać się do dentysty na kontrolę.

Dentysta może zbadać dziąsła, zęby i jamę ustną pod kątem oznak infekcji, próchnicy i innych problemów stomatologicznych. Osoba może również rozważyć wizytę u dentysty, jeśli ból występuje wraz z którymkolwiek z następujących objawów:

 • nieświeży oddech, który nie poprawia się po umyciu zębów
 • krwawiące dziąsła
 • cofające się dziąsła
 • luźne zęby
 • ból podczas żucia
 • czerwone dziąsła
 • wrażliwe zęby

Podsumowanie

Istnieje wiele możliwych przyczyn bólu dziąseł, w tym choroby dziąseł, infekcje, ropnie i wrzody. Osoby z bólem dziąseł, którego nie potrafią wyjaśnić, mogą rozważyć wizytę u dentysty w celu wykonania badania kontrolnego. Bez leczenia, niektóre przyczyny bólu dziąseł mogą prowadzić do próchnicy lub utraty zębów.

Domowe sposoby na ból dziąseł obejmują nakładanie olejku goździkowego na dziąsła, płukanie ust słoną wodą i unikanie drażniących pokarmów.

Pasty do zębów z mastyksem wraz z perfekcyjną higieną jamy ustnej pozwolą pozbyć się problemów z dziąsłami.

Co może być przyczyną bólu dziąseł?Źródło tekstu: medicalnewstoday

Suplementy diety z mastyksu

1 z 4