7 codziennych nawyków, które chronią zęby

Zadbaj o swoje zęby. Niektórzy mówią, że oczy są oknem na duszę. Ale jeśli naprawdę chcesz wiedzieć, o co komuś chodzi, sprawdź jego uśmiech. Powitalny pokaz perłowych zębów robi świetne pierwsze wrażenie, podczas gdy ciasny uśmiech lub nieświeży oddech wręcz przeciwnie.

Czytaj dalej, aby uzyskać wskazówki, jak upewnić się, że dbasz o zęby tak, jak na to zasługują.

1. Szczotkuj zęby dwa razy dziennie przez dwie minuty

Szczotkuj zęby przez dwie minuty, dwa razy dziennie, mówi dentysta. Pozwoli to utrzymać zęby w doskonałej formie. Szczotkowanie zębów i języka szczoteczką z miękkim włosiem i pastą z fluorem oczyszcza jamę ustną z resztek jedzenia i bakterii. Szczotkowanie wypłukuje również cząsteczki, które niszczą zęby i powodują ubytki.

2. Poranna szczoteczka zwalcza poranny oddech

Temperatura w jamie ustnej wynosi 37ºC. Ciepła i wilgotna, jest wypełniona cząsteczkami jedzenia i bakteriami. Prowadzi to do powstawania osadów zwanych płytką nazębną. Kiedy się nagromadzi, zwapnia lub twardnieje na zębach, tworząc kamień nazębny, zwany również kamieniem nazębnym. Kamień nazębny nie tylko podrażnia dziąsła, ale może również prowadzić do chorób dziąseł i powodować nieświeży oddech.

Pamiętaj, aby szczotkować zęby rano, aby pozbyć się płytki nazębnej, która nagromadziła się przez noc.

7 codziennych nawyków, które chronią zęby

3. Nie przesadzaj ze szczotkowaniem

Jeśli szczotkujesz zęby częściej niż dwa razy dziennie, przez dłużej niż cztery minuty, możesz zniszczyć warstwę szkliwa, która chroni Twoje zęby.

Kiedy szkliwo zębów nie jest obecne, odsłania warstwę zębiny. Zębina ma małe otwory, które prowadzą do zakończeń nerwowych. Kiedy zostaną one wyzwolone, możesz odczuwać różnego rodzaju ból.

4. Nie turbodoładowanie

Możliwe jest również zbyt mocne szczotkowanie. Szczotkuj zęby tak, jakbyś polerował skorupkę jajka. Jeśli szczoteczka wygląda, jakby ktoś na niej usiadł, oznacza to, że stosujesz zbyt duży nacisk.

Szkliwo jest wystarczająco mocne, aby chronić zęby przed wszystkim, co dzieje się w jamie ustnej, od jedzenia i picia po rozpoczęcie procesu trawienia. Dzieci i nastolatki mają bardziej miękkie szkliwo niż dorośli, przez co ich zęby są bardziej podatne na ubytki i erozję spowodowaną jedzeniem i piciem.

5. Upewnij się, że codziennie używasz nici dentystycznej

Chcesz uniknąć minimalnego skrobania podczas następnej kontroli? Nitkowanie rozluźnia cząsteczki, które pomija szczotkowanie. Usuwa również płytkę nazębną, a tym samym zapobiega gromadzeniu się kamienia nazębnego. Podczas gdy płytkę nazębną łatwo jest usunąć szczoteczką, do usunięcia kamienia nazębnego potrzebny jest dentysta.

6. Nie ma znaczenia, kiedy to zrobisz

Wreszcie masz odpowiedź na odwieczne pytanie: "Co jest pierwsze, nitkowanie czy szczotkowanie?". Według dentystów nie ma to znaczenia, o ile robisz to codziennie.

7. Trzymaj się z dala od napojów gazowanych

Nie tylko napoje gazowane z cukrem, ale także napoje dietetyczne szkodzą zębom. Kwas zawarty w napojach gazowanych atakuje zęby. Gdy kwas zje szkliwo, tworzy ubytki, pozostawia plamy na powierzchni zęba i eroduje wewnętrzną strukturę zęba. Aby uniknąć próchnicy związanej z piciem, ogranicz napoje bezalkoholowe i dbaj o zęby.

Zdrój: healthline

Opieka dentystyczna dla fanów mastyksu

Jeśli jesteś jednym z miłośników mastyksu, czysto naturalnej substancji: żywicy, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Mastyks - olej mastyksowy - jest stosowany w pastach do zębów i płynach do płukania jamy ustnej. Wraz z doskonałą higieną jamy ustnej, mastyks przyczynia się do zdrowia zębów i jamy ustnej.

  • Pasty do zębów z mastyksu można obejrzeć tutaj.
  • Płyny do płukania ust tutaj.

Przeczytaj więcej o mastyksu w artykule: Czym jest mastyks (Chios mastic)?

Co to jest mastyks i guma mastyksowa? Łzy z Chios
1 z 3