Grecka guma do żucia: Chios Mastic Gum (surowy mastyks) i ELMA

Synonimem greckiej gumy do żucia jest mastyks.

ELMA Mastic Chewing Gum: guma do żucia

ELMA Mastic Chewing Gum oprócz mastyksu zawiera wyłącznie naturalne substancje słodzące. Są to jedyne gumy do żucia na rynku, które nie zawierają sztucznych antyoksydantów BHT i BHA.

ELMA to skrót od ELliniki MAstiha (grecki mastyks). Ponieważ gumy do żucia ELMA zawierają dużą ilość naturalnego mastyksu, różnią się smakiem i konsystencją od przemysłowo produkowanych gum do żucia.

Mastyks jest produktem naturalnym i to zostało częściowo przeniesione na produkt końcowy, w tym przypadku gumę do żucia ELMA.

Grecka guma do żucia: Chios Mastic Gum (surowy mastyks) i ELMA

Guma do żucia ELMA zawiera tylko naturalne aromaty

 • ELMA Classic
 • ELMA Sugarfree
 • ELMA Dental
 • ELMA Spearmint
 • ELMA Lemon
 • ELMA Rose
 • ELMA Cynamon
 • ELMA Cappuccino

Gumę do żucia ELMA możesz kupić tutaj

Łzy gumy mastyksowej: Chios Mastic Gum (PDO)

Surowy mastyks w swojej pierwotnej postaci to surowe kryształy żywicy wydobyte z drzewa mastyksowego.

Krople żywicy mastyksowej nazywane są poetycko łzami mastyksowymi, a drzewo mastyksowe nazywane jest drzewem płaczącym.

Kryształy gumy mastyksowej stanowią oryginalną formę surowca znanego jako "mastyks z Chios". W tej postaci jest on zbierany z pnia drzewa mastyksowego oraz z obszaru poniżej, a po zmagazynowaniu jest oczyszczany i sortowany, aby można go było wykorzystać bezpośrednio lub przetworzyć na proszek lub olej.

Kup oryginalną gumę mastyksową Chios tutaj

Wygląd łez mastyksowych

Krople świeżej żywicy na pniu i gałęziach drzew są miękkie i przejrzyste. Pod wpływem powietrza stopniowo twardnieją i zmieniają kolor na ciemny. Po oczyszczeniu łzy mastyksu mają zwykle bursztynowy kolor, od brązowego do złotego do prawie przezroczystego z żółtawym odcieniem.

Kształt największych łez mastyksowych przypomina małe, nieporęczne mieszkanie. Natomiast najmniejsze kawałki surowego mastyksu mają kształt małych, gładkich koralików.

Wielkość jest bardzo zróżnicowana, od kilku milimetrów do dużych kawałków o średnicy ponad 3 centymetrów. Do celów handlowych kit jest pakowany w zależności od wielkości kryształów.

Obecnie stosuje się 3 frakcje (kiedyś było ich 7):

 1. Małe o średnicy 3 - 5 mm
 2. Średnie o średnicy: 6 - 8 mm
 3. Duże: większe niż 8 mm

Tekstura i konsystencja kryształów mastyksu jest podobna do innych żywic. Niektóre kawałki są bardzo miękkie i lepkie, inne twarde i kruche. Oczywiście mięknie pod wpływem ciepła, można znacznie zmniejszyć jego kleistość poprzez schłodzenie.

Żucie gumy mastyksowej

Żucie kawałków gumy mastyksowej jest oryginalnym sposobem wykorzystania tej żywicy z drzewa mastyksowego. Jeśli naprawdę chcesz poznać mastyks, powinieneś spróbować go żuć! W końcu żucie mastyksu jest prawdziwym żuciem, a co więcej, mastyks jest jedyną prawdziwie naturalną gumą do żucia. Oprócz tego, że sam mastyks jest produktem organicznym, wszystkie procesy związane z uprawą i zbiorem gumy mastyksowej są wyłącznie organiczne.

Jakie są najtwardsze gumy do żucia?

Odpowiedź jest prosta. Zdecydowanie jest to guma mastyksowa. Jest to twarda guma do żucia, dlatego świetnie nadaje się do wzmocnienia linii szczęki.

Czy guma mastyksowa pomaga wzmocnić linię szczęki?

Tak, w porównaniu do fabrycznie produkowanej gumy do żucia, ta całkowicie naturalna surowa guma jest znacznie twardsza. Dlatego żucie mastyksu wzmacnia linię szczęki bardziej niż inne gumy do żucia.

Co można żuć zamiast gumy?

Alternatywy dla komercyjnej gumy do żucia? Czym można zastąpić gumę do żucia? Mastyks jest najlepszym rozwiązaniem!

Żucie mastyksu, kawałków mastyksu, to oryginalny sposób wykorzystania tej żywicy z drzewa mastyksowego. Jeśli naprawdę chcesz poznać mastyks, powinieneś spróbować go żuć. W końcu żucie gumy mastyksowej jest prawdziwe, a mastyks jest jedyną prawdziwie naturalną gumą do żucia.

Nie tylko sam mastyks jest produktem BIO, ale wszystkie procesy związane z uprawą i zbiorem mastyksu są całkowicie ekologiczne.

Mastyks ma smak od drzewnego do owocowego, a jego aromat jest słodko-korzenny.

Jeśli chcesz spróbować mastyksu, wybierz najpierw kawałki średniej wielkości. Żucie mastyksu nie jest niczym nadzwyczajnym, ale też nie jest to komercyjna guma do żucia, do której zwykle jesteśmy przyzwyczajeni.

Grecka guma do żucia: Chios Mastic Gum (surowy mastyks) i ELMA

Wybór surowej gumy mastyksowej

Stowarzyszenie Plantatorów Mastyksu, monopolistyczny producent mastyksu Chios, dystrybuuje surowy mastyks wyłącznie we własnych opakowaniach detalicznych i nie zezwala swoim partnerom na sprzedaż surowego mastyksu w innych opakowaniach lub pod inną marką. Powodem takiej procedury jest między innymi chroniona nazwa pochodzenia, która jest przyznawana surowej gumie mastyksowej oraz oznaczenie "Chios mastic".
Jeśli kupujesz surową gumę mastyksową, zawsze wybieraj tylko opakowania z wzorem producenta z Chios i logo GI and PDO.

Inne zastosowania gumy mastyksowej Chios

Surowa guma mastyksowa i jej proszek są wykorzystywane w wielu innych produktach z gumy mastyksowej. Czy wiesz, że guma mastyksowa (w 100% naturalna żywica drzewa mastyksowego) jest przetwarzana na proszek z gumy mastyksowej, który jest suplementem diety dla układu trawiennego?

1 z 3