Zapalenie błony śluzowej żołądka: Objawy, formy, przyczyny i leczenie

Każdy, kto cierpi na dokuczliwą zgagę, nieuchronnie zastanawia się, skąd może pochodzić ten dyskomfort. Czasami za dolegliwościami w przełyku stoi stan zapalny błony śluzowej żołądka. Oprócz zgagi, zapalenie błony śluzowej żołądka, zwane również zapaleniem błony śluzowej żołądka, może powodować objawy takie jak ból brzucha, nudności, a nawet wymioty. Ale jakie są przyczyny zapalenia żołądka? Jakie są jego różne formy? A przede wszystkim: Co pomaga na zapalenie błony śluzowej żołądka?

O temacie: Zapalenie błony śluzowej żołądka: Objawy, formy, przyczyny i leczenie

  • Definicja
  • Ostre zapalenie błony śluzowej żołądka
  • Przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka

W skrócie: Zapalenie błony śluzowej żołądka ...

  • ...opisuje stan zapalny błony śluzowej żołądka.
  • ...może występować w postaci ostrej lub przewlekłej.
  • ...charakteryzuje się zgagą, bólem brzucha, utratą apetytu i wzdęciami.
  • ...często może być dobrze leczona na początku choroby za pomocą domowych środków zaradczych, leków ziołowych i unikania czynników wyzwalających.
  • ...jest często trudna do rozpoznania, gdy staje się przewlekła i zwykle prowadzi do niejasnego bólu brzucha i ogólnego dyskomfortu.
  • ...to przypadek dla lekarza, ponieważ może on określić przyczynę i rozpocząć odpowiednie leczenie.

Co to jest zapalenie błony śluzowej żołądka?

Zapalenie błony śluzowej żołądka to stan zapalny błony śluzowej żołądka. Podobnie jak płaszcz, wyściółka żołądka wyściela jego wnętrze. Ponadto komórki błony śluzowej wytwarzają kwas żołądkowy potrzebny do trawienia.

Zadania kwasu żołądkowego

Enzymy zawarte w kwasie żołądkowym pomagają trawić żywność na poszczególne składniki i trawić ją. Ponadto, ze względu na swoją kwaśną wartość pH, kwas żołądkowy jest w stanie zabijać patogeny.

Jednak kwas ten jest również bardzo agresywny: jeśli wytwarza się zbyt dużo kwasu żołądkowego lub jeśli wyściółka żołądka jest uszkodzona i osłabiona z różnych powodów, kwas może atakować komórki błony śluzowej i rozwija się zapalenie żołądka. Lekarze rozróżniają ostrą i przewlekłą postać zapalenia żołądka.

Ostre zapalenie błony śluzowej żołądka: Objawy

Ostre zapalenie żołądka zwykle nie pozostaje niezauważone. Szczególnie po posiłkach nagle pojawia się silny ból w okolicy żołądka, który czasami promieniuje do pleców. Ludzie często odczuwają mdłości i muszą wymiotować.

Inne objawy zapalenia żołądka mogą obejmować

  • Wrażliwość na ucisk w żołądku podczas badania palpacyjnego brzucha.
  • Utrata apetytu
  • Wzdęcia
  • W niektórych przypadkach duża ilość kwasu w żołądku może powodować zgagę lub niedomykalność.

Przyczyny ostrego zapalenia żołądka

Przyczyną zapalenia błony śluzowej żołądka jest zwykle nadmierna produkcja kwasu żołądkowego. Istnieją różne czynniki, które mogą do tego prowadzić, na przykład:

  • długotrwały stres
  • nadmierne spożycie alkoholu
  • palenie papierosów
  • pikantne lub tłuste potrawy
  • duże ilości kawy

Ale może również dojść do uszkodzenia wyściółki żołądka, co sprawia, że kwas szczególnie łatwo go atakuje. Leki - zwłaszcza tak zwane niesteroidowe leki przeciwzapalne (przeciwzapalne leki przeciwbólowe), na przykład zawierające substancję czynną kwas acetylosalicylowy - regularnie przyjmowane uszkadzają wyściółkę żołądka, a tym samym sprzyjają zapaleniu żołądka.

Jak leczyć ostre zapalenie żołądka?

Z reguły ostre zapalenie żołądka ustępuje po kilku dniach. Aby jednak umożliwić żołądkowi niezakłóconą regenerację, należy w miarę możliwości unikać czynników wyzwalających lub czynników ryzyka. Domowe środki zaradcze mogą również złagodzić objawy:

  1. Ciepło w postaci butelki z gorącą wodą na brzuchu lub gorącej kąpieli jest przyjemne.
  2. Delikatne pokarmy są uważane za szczególnie łatwe do strawienia i dlatego są zalecane w przypadku zapalenia żołądka. Na przykład kleiki i sucharki są łatwe do strawienia. Należy jednak unikać alkoholu, kawy i pikantnych lub tłustych potraw.
  3. Herbaty ziołowe z melisy, rumianku lub kopru włoskiego mogą uspokoić żołądek i złagodzić ból.
  4. Specjalne techniki relaksacyjne, takie jak joga lub medytacja, zmniejszają stres, a tym samym mogą przyczynić się do poprawy zapalenia żołądka.
  5. Ponadto można stosować leki ziołowe (na przykład z korzenia arcydzięgla) lub leki z grupy leków zobojętniających (neutralizujących kwas żołądkowy). Leki te są dostępne bez recepty w aptece.

Zmiana leków

W przypadku przyjmowania leków, które mogą wpływać na wyściółkę żołądka, należy skonsultować się z lekarzem. Może on być w stanie wskazać bardziej przyjazną dla żołądka alternatywę

Objawy: Przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka pozostaje niewykryte przez dłuższy czas

Oprócz ostrego wariantu występuje również przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka. Eksperci podejrzewają, że w krajach zachodnich prawie połowa osób powyżej 50. roku życia cierpi na przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka. W przeciwieństwie do postaci ostrej, wariant przewlekły przebiega przez dłuższy czas. Niektórzy chorzy nie doświadczają żadnych objawów, więc choroba często pozostaje niewykryta.

Specyficzne objawy, takie jak zgaga, wzdęcia lub uczucie pełności po posiłkach, są raczej rzadkie. Przeważnie to niespecyficzny ból w górnej części brzucha lub ogólne złe samopoczucie wskazują na przewlekłe zapalenie żołądka.

Dobrze wiedzieć

Nawet jeśli objawy przewlekłego zapalenia błony śluzowej żołądka nie są zbyt nasilone, należy traktować je poważnie. Jeśli objawy w górnej części brzucha nawracają lub trwają dłużej niż 3 do 4 tygodni, zaleca się, aby osoby dotknięte chorobą skonsultowały się z lekarzem. Szybkie leczenie przewlekłego zapalenia błony śluzowej żołądka jest ważne, ponieważ w przeciwnym razie może ono przekształcić się na przykład we wrzód żołądka (głęboką ranę w ścianie żołądka) i krwawienie.

Przyczyny przewlekłego zapalenia błony śluzowej żołądka: Klasyfikacja na różne formy

Istnieją różne formy przewlekłego zapalenia błony śluzowej żołądka, w zależności od przyczyny:

  • Typ A: Zapalenie błony śluzowej żołądka w tej postaci jest raczej rzadką chorobą autoimmunologiczną, która jest dziedziczna. W tej chorobie układ odpornościowy rozwija ciała obronne przeciwko komórkom błony śluzowej żołądka. Komórki te są atakowane i stopniowo niszczone. W przebiegu tej postaci choroby często występuje niedobór składników odżywczych, ponieważ uszkodzona błona śluzowa upośledza wchłanianie składników odżywczych.
  • Typ B: Ta forma jest znacznie bardziej powszechna niż typ A. Około 80 do 90 procent wszystkich przypadków przewlekłego zapalenia błony śluzowej żołądka jest tego typu. Zapalenie błony śluzowej żołądka jest spowodowane zakażeniem bakterią Helicobacter pylori. Bakteria przenosi się z człowieka na człowieka, prawdopodobnie poprzez ślinę, wymiociny lub kał. Dokładna droga przenoszenia (ustno-ustna, żołądkowo-ustna i/lub kałowo-ustna) nie została jeszcze ostatecznie zbadana.
    Zapalenie błony śluzowej żołądka: Objawy, formy, przyczyny i leczenie
    • Typ C: Chemiczno-toksyczna postać zapalenia żołądka jest często spowodowana długotrwałym przyjmowaniem przeciwzapalnych środków przeciwbólowych lub patologicznym refluksem żółci (z jelita do żołądka).
    • Typ D: Niektórzy lekarze wyróżniają czwarty typ zapalenia żołądka. Obejmuje on różne inne stany zapalne błony śluzowej żołądka, które są wywoływane przez raczej rzadkie przyczyny, na przykład przewlekłe choroby zapalne przewodu pokarmowego, takie jak choroba Leśniowskiego-Crohna.

    O bakterii Helicobacter pylori

    Bakteria Helicobacter pylori jest przyczyną dużej części przypadków zapalenia żołądka. Zakażenie Helicobacter pylori jest drugą najczęstszą chorobą zakaźną na świecie: ponad 50 procent populacji jest nosicielami Helicobacter pylori - w większości niezauważonymi. Ze względu na swój specjalny spiralny kształt, bakteria ta szczególnie łatwo zagnieżdża się w najwyższej warstwie błony śluzowej żołądka. Tam neutralizuje kwas żołądkowy znajdujący się w jej bezpośrednim sąsiedztwie. Patogen często pozostaje niewykryty przez długi czas, ale w dłuższej perspektywie prowadzi do zaburzenia naturalnej regulacji produkcji kwasu żołądkowego. W rezultacie może rozwinąć się przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka.

    Chcesz się przebadać pod kątem zakażenia bakterią H. Pylori? Zbadaj się w zaciszu własnego domu za pomocą tego testu kału. Wynik poznasz w ciągu 10 minut.

    h. pylori test

    Przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka: Diagnoza

    Specjalistą od chorób przewodu pokarmowego jest gastroenterolog. Najpierw zapyta on pacjenta o objawy i dokładnie zbada palpacyjnie żołądek, aby sprawdzić, czy występuje zwiększona wrażliwość na ucisk.

    Podczas gastroskopii gastroenterolog może również zbadać wyściółkę żołądka. Podczas trwającego od 10 do 15 minut badania lekarz ostrożnie przepycha cienką rurkę przez przełyk do żołądka. Na końcu instrumentu przymocowana jest mała kamera, przez którą widoczne są na przykład patologiczne zmiany w wyściółce żołądka i stany zapalne.

    Ponadto specjalista ma możliwość pobrania niewielkiej próbki tkanki błony śluzowej podczas gastroskopii. Może ona następnie zostać wysłana do laboratorium w celu zbadania jej pod kątem obecności bakterii i ewentualnie dostarczenia informacji na temat przyczyny zapalenia błony śluzowej żołądka.

    Leczenie przewlekłego zapalenia błony śluzowej żołądka

    W przewlekłym zapaleniu błony śluzowej żołądka leczenie zależy od przyczyny. W przypadku zapalenia żołądka typu A, czynnik wyzwalający - tj. choroba autoimmunologiczna - nie może być leczony przyczynowo. Zamiast tego lekarz często przepisuje suplementy witaminy B12, ponieważ upośledzone wchłanianie składników odżywczych często prowadzi do niedoboru tej witaminy.

    Lekarz zazwyczaj leczy zapalenie żołądka typu B, przepisując inhibitory pompy protonowej (PPI). Leki te hamują produkcję kwasu żołądkowego. Ponadto lekarz przepisuje antybiotyki zwalczające bakterie Helicobacter.

    Najważniejszą rzeczą do zrobienia w przypadku zapalenia żołądka typu C jest unikanie leków, które spowodowały podrażnienie. Jeśli leki wywołały stan zapalny, należy zawsze omówić z lekarzem alternatywną terapię. Może on również zalecić leki chroniące żołądek.

    Nie ma jednego uniwersalnego leczenia zapalenia żołądka typu D, ponieważ istnieje wiele różnych możliwych przyczyn tego typu zapalenia żołądka, a opcji leczenia należy zawsze szukać indywidualnie.

    A więc!

    Podobnie jak w przypadku ostrego zapalenia błony śluzowej żołądka, również w przypadku postaci przewlekłej należy unikać kawy, alkoholu i nikotyny, a także tłustych, ciężkostrawnych potraw, aby dodatkowo nie podrażniać błony śluzowej żołądka.

    Gastritis: Symptoms, Forms, Causes and Treatment

    Źródło tekstu tutaj, źródło zdjęcia: Pixabay

    Suplementy diety z mastyksu

    1 z 4